Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Kontakt z zielenią dobry dla naszego mózgu. Nowe badania

maj 15 2022

Kontakt z zielenią, nawet jeśli jest to zieleń w miejskim parku, poprawia funkcje poznawcze u kobiet w średnim wieku, a także zapobiega nawrotom depresji i chroni przed zachorowaniem na demencję. Takie wnioski naukowców opisano w czasopiśmie „JAMA Network Open”.

Badania, o których mowa, opisują korelację pomiędzy występowaniem obszarów zielonych w pobliżu miejsca zamieszkania, a sprawnością psychomotoryczną i koncentracją u kobiet w średnim wieku. Ponadto kontakt z zielenią, również miejską, wspomaga funkcje poznawcze, łagodzi objawy depresji i chroni przed jej nawrotami, a także stanowi tarczę przed demencją.

– Szybsza regeneracja po stresie to jeden z głównych sposobów, w jaki przyroda może wspomagać nasze zdrowie. Ponadto ludzie chętniej przebywają na zewnątrz, kontaktując się z przyjaciółmi, co wspomaga zdrowie psychiczne – komentuje szefowa zespołu badawczego, Marcia Pescador Jimenez z Boston University School of Public Health.

Naukowcy analizowali zdjęcia satelitarne amerykańskich miast, a następnie wzięli na warsztat dane i wyniki badań około 13 tysięcy żyjących w nich kobiet w wieku oscylującym wokół 61 lat.

Tutaj można przeczytać wspomniany artykuł dot. badania w jęz. angielskim.

WB