Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Dieta wegańska zdrowa dla psa. Najnowsza analiza na to wskazuje

kwiecień 18 2022

W czasopiśmie „PLOS ONE” ukazały się wyniki badań ankietowych, które przeprowadzili naukowcy z University of Winchester we współpracy z opiekunami 2536 psów oraz weterynarzami. Wynika z nich, że dieta roślinna służy przebadanym przez ekspertów pupilom.

Prof. Andrew Knight, główny autor badania, zaznacza, że na razie badania nad dobrostanem psów karmionych wegańsko są dopiero w początkowej fazie, jednak trudno nie zauważyć trendu: opiekunowie decydują się karmić swoje psy roślinnym jedzeniem z wielu względów: etycznych, klimatycznych, związanych ze zdrowiem. Przebadano zatem ogólny stan oraz wyniki badań ponad 2,5 tys. czworonogów – karmionych dietą tradycyjną, surową oraz wegańską. Zestawiono ich wyniki, przeanalizowano, jak często opiekunowie zmuszeni są zasięgać porady i pomocy lekarzy weterynarii.

Wnioski?
– W świetle zarówno nowych, jak i wcześniejszych ustaleń sugerujemy, że dieta wegańska o odpowiednich właściwościach odżywczych może w rzeczywistości być najzdrowszym i najmniej niebezpiecznym wyborem dla psów – stwierdził prof. Knight, który zaznaczył też, że badanie jego grupy jest zdecydowanie największym opublikowanym do tej pory badaniem badającym wpływ diety mięsnej i bezmięsnej na wyniki zdrowotne psów. – Dogłębna analiza szeregu obiektywnych danych, a także opinii właścicieli i zgłoszonych ocen weterynaryjnych dotyczących stanu zdrowia, pokazała, że najzdrowszymi i najmniej niebezpiecznymi wyborami żywieniowymi dla psów są zdrowe diety wegańskie – dodał.

Źródło: Portal Spożywczy, PAP

WK