Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Projekt społeczny PETSUPPORT

marzec 18 2022

Cztery licealistki z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy z warszawskiej Pragi Południe w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” stworzyły projekt społeczny PETSUPPORT, którego głównym celem jest edukowanie społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzętom oraz uświadamianie, jak należy dbać o swoich czworonożnych przyjaciół. Dodatkowo dziewczyny postanowiły wspomóc niektóre fundacje prowadzące schroniska dla zwierząt, organizując zbiórki darów.

Inicjatywa Natalii, Julii, Wiktorii i Gabrieli rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Wtedy przez pierwszy miesiąc dziewczyny planowały, jak mogą najskuteczniej pomóc czworonogom. Potem przyszedł czas na realne działania, czyli zdobywanie sponsorów, partnerów biznesowych oraz odbiorców ich projektu. W ten sposób 16-latki nabierały doświadczenia w prowadzeniu swojego pierwszego projektu społecznego.
Wraz z początkiem roku licealistki przez półtora miesiąca zbierały dary na terenie swojego liceum, zachęcając plakatami i ulotkami szkolną społeczność do włączenia się w pomoc zwierzętom ze schronisk. Inicjatywa dziewczyn spotkała się z bardzo dobrym odzewem, dlatego zorganizowały dwie kolejne zbiórki w sklepie Bokser-Zoo w Warszawie. Czwarta zbiórka miała miejsce w Centrum Zoologicznym Tofivet na warszawskiej Pradze, zaś piąta również w sklepie Tofivet, tym razem w Józefowie.
To nie koniec aktywności dziewczyn. Natalia, Gabriela, Wiktoria i Julia ukończyły również kurs pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psom, zdobywając odpowiedni certyfikat, a następnie na swoim kanale YouTube zaczęły cyklicznie publikować filmy, dzieląc się zdobytą wiedzą na temat postępowania w sytuacjach zagrożenia życia zwierzęcia. Przykładem jest film, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (rk-o), która może uratować życie zwierzęcia.

Dodatkowo licealistki przeprowadziły quiz społeczny, który pokazuje, że właściciele zwierząt powinni być edukowani na temat udzielania pierwszej pomocy swojemu czworonogowi. Nagrały także film pt. „Status prawny zwierząt w Polsce”, aby uświadomić, że każde zwierzę powinno być humanitarnie traktowane i nie należy go krzywdzić, gdyż to istota odczuwająca ból i cierpienie tak samo jak człowiek.
Na Instagramie i Facebooku projektu można znaleźć serię kilkudziesięciu postów na temat opieki, pielęgnacji, ochrony oraz pierwszej pomocy psom i kotom, a także można zapoznać się z relacjami i podsumowaniem ze zbiórek darów.
Choć nagrodą za ukończenie olimpiady Zwolnieni z Teorii jest międzynarodowy certyfikat biznesowy, Julia, Gabrysia, Natalia i Wiktoria wiedzą, że wdzięczność potrzebujących czworonogów jest najcenniejszą rzeczą, jaką otrzymały, zaś nabyte dotychczas doświadczenie mogą wykorzystać podczas kolejnych działań non profit, ponieważ już planują, jak pomagać zwierzętom dalej.

  • tekst: Agnieszka Zienkiewicz-Kaczmarek