Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Hiszpania zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami domowymi

luty 22 2022

Rząd Hiszpanii w drugiej połowie lutego zatwierdził nowe przepisy o opiece nad zwierzętami domowymi. Przewidują one min. karę do 2 lat więzienia za zabicie zwierzęcia. Mandat za porzucenie pupila będzie wynosić nawet do 30 tys. euro.

Jak deklaruje hiszpański rząd, nowelizacja ma przede wszystkim chronić psy i koty, ponieważ Według informacji dziennika „La Vanguardia” w Hiszpanii w 2021 r. było 9,3 mln psów oraz 5,8 mln kotów. To o 40 procent więcej niż w 2019 roku. Od tego czasu wzrosła też liczba porzucanych zwierząt (według bieżących statystyk organizacji pozarządowych porzucanych jest od 150 tys. do 300 tys. czworonogów), stąd potrzeba zaktualizowania prawa.

Kara za zabicie zwierzęcia działaczom organizacji prozwierzęcych nie wydaje się oczywiście adekwatna, ale to i tak spora zmiana w stosunku do poprzednich zapisów tamtejszego Prawa o Ochronie Zwierząt. Wcześniej za pobicie zwierzęcia ze skutkiem śmiertelnym groziło 18 miesięcy pozbawienia wolności. Teraz 18 miesięcy grozić będzie, jeśli zwierzę w wyniku znęcania trafi pod opiekę lekarza weterynarii.

Źródło: Polsat News

WK