Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Weź udział w akcjach ulicznych z okazji Dnia bez Futra!

listopad 23 2021

We wrześniu minął rok od wpłynięcia do Sejmu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (tzw. Piątki dla Zwierząt). Mimo zaawansowanych prac nad ustawą, dużego poparcia ze strony społeczeństwa i głośnych obietnic wielu polityków ustawa została zamrożona, a w Polsce dalej legalnie funkcjonuje kilkaset ferm futrzarskich. Dlatego też z okazji kolejnego Ogólnopolskiego Dnia Bez Futra aktywiści Fundacji Viva! znów wychodzą na ulice, aby przypomnieć o obiecanym zakazie i o cierpieniu zwierząt.

– Komunikat partii rządzącej nie jest dla nas jasny ani spójny. Na początku prezes Kaczyński mówił, że wprowadzenie takiego zakazu to kwestia serca, a premier Morawiecki, że to ważne z powodu wrażliwości. Gdy zakaz został przegłosowany premier i prezes zamrozili prace nad ustawą, zakaz nigdy nie wszedł w życie. Prezes przekonywał też, że „każdy dobry człowiek poprze tę ustawę”. Gdy udało się osiągnąć ponadpartyjne porozumienie, minister rolnictwa, pan Ardanowski, został odwołany ze stanowiska za to, że głosował przeciwko Piątce dla Zwierząt, a teraz na stanowisko ministra rolnictwa został powołany pan Kowalczyk, który… jako jeden z nielicznych także głosował przeciwko Piątce dla Zwierząt. Trudno nam pojąć tę logikę – mówi Mikołaj Jastrzębski z fundacji Viva! – Warto też zaznaczyć, że Jarosław Kaczyński w 1995 roku publicznie obiecał działanie na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce, a zakazu jak nie było, tak nie ma – dodaje aktywista.

– W tym roku przekaz został skierowany bezpośrednio do polityków partii rządzącej, którzy rok temu złożyli wiele obietnic, ale żadnej z nich niestety nie dotrzymali. Hasła na planszach przypominają górnolotne słowa, które padły w ich wypowiedziach w tamtym czasie, za którymi nie poszły jednak czyny. Minął rok, a my ciągle pytamy rządzących, gdzie ta obiecywana dobra zmiana dla zwierząt? – mówi Malwina Malinowska, koordynatorka kampanii antyfutrzarskiej Jutro Będzie Futro Fundacji Viva!.

Aktywiści przypominają też, że Andrzej Duda w 2015 roku złożył pisemną deklarację, w której zobowiązał się do składania prezydenckich inicjatyw ustawodawczych na rzecz zwierząt oraz wspierania prozwierzęcych organizacji. – Pan prezydent nabrał wody w usta i nigdy nie złożył ani jednej takiej inicjatywy, konsekwentnie też odmawia spotkań przedstawicielom organizacji prozwierzęcych. Gościł za to w Pałacu Prezydenckim futrzarzy. Trudno dostrzec tu dobrą wolę i wrażliwość, o której tak chętnie wspominali politycy obozu rządzącego. A przecież mówimy o cierpieniu milionów zwierząt! – dodaje Jastrzębski.

Zamów prenumeratę cyfrową Magazynu Vege

Akcje uliczne odbędą się w całej Polsce – w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławiu, Trójmieście, Rzeszowie, Katowicach, Białymstoku, Lesznie, Piotrkowie Trybunalskim i w Krakowie.

Fundacja Viva! od 2011 roku czynnie walczy o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Za wprowadzeniem zakazu są nie tylko obrońcy zwierząt, ale też mieszkańcy miejscowości, w których znajdują się fermy. Niestety okrutnego biznesu broni wpływowe lobby, które blokuje prace nad obywatelskimi inicjatywami.

– Każdego roku w Polsce w brutalny sposób zabija się na futro 6 mln zwierząt. Pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, a trzecim na świecie. Inne kraje zakazują tego procederu, a nawet, ze względu na podatność norek na covid, wręcz przyspieszają wprowadzanie zakazów w życie. Coraz więcej światowych marek modowych rezygnuje z futer naturalnych, a my tymczasem zostajemy w tyle. Niemal 100% produkowanych u nas futer jest eksportowanych na wschód, a w Polsce zostają śmieci, smród, muchy, skażona gleba, woda i powietrze – mówią aktywiści.

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ.

 

Akcje w całej Polsce – gdzie i kiedy?

Białystok – 25 listopada 17:00 ul. Lipowa 30

Bydgoszcz – 25 listopada 17:00 ul. Gdańska 10

Katowice – 27 listopada 13:00 Rynek

Kraków – 27 listopada 13:00, ul. Szewska (skrzyżowanie z plantami)

Leszno – 28 listopada 14:00 Rynek (Skrzyżowanie ulic Słowiańskiej i Kościelnej)

Lublin – 27 listopada 14:00, Pl. Łokietka

Łódź – 25 listopada 17:00, ul. Piotrkowska 143

Piotrków Trybunalski – 27 listopada 12:00 przy Galerii Focus Mall (skrzyżowanie ulic Słowackiego – Kostromska)

Poznań – 25 listopada 17:00 ul. Półwiejska przy Starym Marychu

Rzeszów – 27 listopada 14:00, Rynek

Trójmiasto – 28 listopada 11:00, Plac Przyjaciół Sopotu (Monciak)

Warszawa – 27 listopada 11:00, ul. Nowogrodzka 84/86

Wrocław – 28 listopada 15:00, ul. Świdnicka 8