[wppb-login]

Pięciobój bez jazdy konnej. Wielka zmiana na igrzyskach

Weronika Książek
Listopad08/ 2021

W programie pięcioboju nowoczesnego zabraknie jednej z dyscyplin: jeździectwa. To skutek tego, co widzieliśmy podczas ostatnich igrzysk w Tokio – gdy zawodniczka z Niemiec i jej trenerka na oczach całego świata szarpały konia Saint Boya.

Okazuje się, że decyzją Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego jeździectwo zniknie z pięcioboju po igrzyskach w Paryżu. W tej sprawie miało się odbyć w Monte Carlo tajne głosowanie – pojawiła się propozycja, aby to kolarstwo zastąpiło jazdę konną. Jako pierwszy napisał o tym brytyjski „Guardian„.

– To jeszcze nic pewnego, gdyż decyzję może podjąć tylko kongres, który zaplanowano na koniec listopada. Ale nawet jeśli tak się stanie, to dopiero po igrzyskach w Paryżu w 2024 r. i przed igrzyskami w Los Angeles w 2028 r. – powiedział w rozmowie z „GW” szef polskiej federacji pięcioboju nowoczesnego Janusz Peciak. To on jest szefem 10-osobowej grupy, zajmującej się poprawą dobrostanu koni w pięcioboju i to jego grupa ma zarekomendować międzynarodowej federacji wdrożenie zmian. – Zaproponowaliśmy kilka przepisów już teraz, aby nie zmuszać koni do czegoś, czego nie chcą robić. Na przykład koń zostanie wykluczony z konkursu po mniejszej liczbie zrzutek, odmowy lub zrzucenia jeźdźca. To spowoduje, że nie będzie zmuszany wbrew swojej woli do dalszych prób ani nie zostanie narażony na karcenie przez jeźdźca – mówi specjalista.

Wiadomo już, że jeździectwo prawdopodobnie się nie ostanie, nie wiemy jednak, czy jakaś inna dyscyplina je zastąpi, czy też pięciobój stanie się de facto czwrorobojem. Polska medalistka olimpijska i weganka, pięcioboistka Oktawia Nowacka, uważa, że zastępowanie jeździectwa inną dyscypliną to brak szacunku dla zawodników, którzy trenują latami.

WK

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook