Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Szczyt COP26. Najważniejsze cytaty

listopad 02 2021

Rozpoczął się szczyt klimatyczny w Glasgow. Jakie najważniejsze stwierdzenia na nim padły? Przedstawiamy krótki wybór istotnych cytatów, które warto zapamiętać.

Greta Thunberg ma już dość „bla bla” polityków. To właśnie ich oskarża o bycie głównymi hamulcowymi przeciwdziałania zmianom klimatu. Razem z 3 innymi aktywistkami, Domniką Lasotą z Polski, Vanessą Nakate z Ugandy i Mitzi Tan z Filipin, przygotowała internetową petycję stanowiącą apel do rządzących. Zaczyna się ona od słów:

Zdrada. Tak młodzi ludzie z całego świata opisują porażkę swoich rządów w cięciu emisji. I nie ma się co temu dziwić.

I to jest nasz pierwszy spośród wybranych najważniejszych stwierdzeń, które do tej pory padły na szczycie w Glasgow.

To jest bardzo jasne, że młodzi są bardzo zmartwieni przyszłością i są wściekli. Mają do tego pełne prawo, ponieważ światowi przywódcy jako grupa zawiedli. Tak, poczyniliśmy postępy. Tak, jesteśmy bliżej celu 2 st. C, ale musimy iść naprzód szybciej i do tego nawołują młodzi. Wczoraj obiecałem, że zrobię absolutnie wszystko, co w mojej mocy, żeby COP26 skończył się sukcesem, ale potrzebujemy przywódców, bo to oni składali swoje zobowiązania w Paryżu i teraz muszą przeprowadzić swoje gospodarki przez transformację

– komentował gniewne postulaty młodych aktywistów Aloh Sharma, minister biznesu i innowacji Wielkiej Brytanii. Ważne stwiedzenia padły też z ust innych ważnych osób ze Zjednoczonego Królestwa. Głos zabrał premier Boris Johnson:

Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie za późno

A także książę Karol:

Prezed szczytem również papież Franciszek zaapelował do wiernych:

To przede wszystkim dzieci zrozumiały zasięg i ogrom wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem, zwłaszcza kryzysu klimatycznego (…).To także dla nas czas, by zmienić marsz, złe przyzwyczajenia, by być zdolnym do tego, by marzyć, współtworzyć i razem działać i zbudować przyszłość sprawiedliwą i równą.

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, mówił:

Wciąż zmierzamy w kierunku katastrofy klimatycznej. Stoimy w obliczu chwili prawdy, szybko zbliżamy się do punktów krytycznych. Kopiemy własne groby. Nauka daje jasną odpowiedź, wiemy, co robić. Najpierw musimy utrzymać przy życiu cel 1,5 st. C – mówił, nawiązując do podjętego w Paryżu zobowiązania, by spróbować utrzymać wzrost globalnej temperatury w granicach 1,5 st. C w stosunku do początku epoki przemysłowej.

WB