[wppb-login]

Szczyt COP26. Najważniejsze cytaty

Weronika Książek
Listopad02/ 2021

Rozpoczął się szczyt klimatyczny w Glasgow. Jakie najważniejsze stwierdzenia na nim padły? Przedstawiamy krótki wybór istotnych cytatów, które warto zapamiętać.

Greta Thunberg ma już dość „bla bla” polityków. To właśnie ich oskarża o bycie głównymi hamulcowymi przeciwdziałania zmianom klimatu. Razem z 3 innymi aktywistkami, Domniką Lasotą z Polski, Vanessą Nakate z Ugandy i Mitzi Tan z Filipin, przygotowała internetową petycję stanowiącą apel do rządzących. Zaczyna się ona od słów:

Zdrada. Tak młodzi ludzie z całego świata opisują porażkę swoich rządów w cięciu emisji. I nie ma się co temu dziwić.

I to jest nasz pierwszy spośród wybranych najważniejszych stwierdzeń, które do tej pory padły na szczycie w Glasgow.

To jest bardzo jasne, że młodzi są bardzo zmartwieni przyszłością i są wściekli. Mają do tego pełne prawo, ponieważ światowi przywódcy jako grupa zawiedli. Tak, poczyniliśmy postępy. Tak, jesteśmy bliżej celu 2 st. C, ale musimy iść naprzód szybciej i do tego nawołują młodzi. Wczoraj obiecałem, że zrobię absolutnie wszystko, co w mojej mocy, żeby COP26 skończył się sukcesem, ale potrzebujemy przywódców, bo to oni składali swoje zobowiązania w Paryżu i teraz muszą przeprowadzić swoje gospodarki przez transformację

– komentował gniewne postulaty młodych aktywistów Aloh Sharma, minister biznesu i innowacji Wielkiej Brytanii. Ważne stwiedzenia padły też z ust innych ważnych osób ze Zjednoczonego Królestwa. Głos zabrał premier Boris Johnson:

Ludzkości już dawno odmierzono czas w kwestii zmian klimatycznych. Została minuta do północy i musimy działać już teraz. Jeśli dziś nie podejdziemy poważnie do kwestii zmian klimatycznych, jutro dla naszych dzieci będzie za późno

A także książę Karol:

Prezed szczytem również papież Franciszek zaapelował do wiernych:

To przede wszystkim dzieci zrozumiały zasięg i ogrom wyzwań, jakie stoją przed społeczeństwem, zwłaszcza kryzysu klimatycznego (…).To także dla nas czas, by zmienić marsz, złe przyzwyczajenia, by być zdolnym do tego, by marzyć, współtworzyć i razem działać i zbudować przyszłość sprawiedliwą i równą.

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, mówił:

Wciąż zmierzamy w kierunku katastrofy klimatycznej. Stoimy w obliczu chwili prawdy, szybko zbliżamy się do punktów krytycznych. Kopiemy własne groby. Nauka daje jasną odpowiedź, wiemy, co robić. Najpierw musimy utrzymać przy życiu cel 1,5 st. C – mówił, nawiązując do podjętego w Paryżu zobowiązania, by spróbować utrzymać wzrost globalnej temperatury w granicach 1,5 st. C w stosunku do początku epoki przemysłowej.

WB

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook