[wppb-login]

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Weronika Książek
październik13/ 2021

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do radości! W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano w Polsce wzrost sprzedaży roślinnych zamienników wędlin i mięsa sięgający 480 proc. Jednocześnie sprzedaż mięsa spada.

Odnotowano „delikatny spadek sprzedaży świeżego mięsa, konserw oraz wędlin (odpowiednio: -7,5 proc., -7,1 proc i -5,5 proc.)”, co w połączeniu z wzrastającą popularnością wegańskich zamienników cieszy – wygląda na to, że Polacy przekonują się, że nie każdy posiłek w ciągu dnia musi koniecznie zawierać mięso. Nasze nawyki żywieniowe zmierzają w dobrą stronę.

W dodatku według najnowszych danych już 23 proc. osób na całym świecie deklaruje, że stara się zmniejszać spożycie mięsa. Raport Roślinniejemy dotyczący naszego kraju wykazał, że aż 73 proc. badanych zadeklarowało chęć ograniczenia mięsa w diecie. Według badań Pyszne.pl z grudnia 2020, połowa badanych przynajmniej raz w tygodniu je w pełni roślinny posiłek, co drugi Polak uważa też, że o wiele łatwiej dziś być weganinem niż przed 5 laty…

– Dziś wybór diety roślinnej jest prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Przy tak dużej ofercie roślinnych alternatyw mięsa i nabiału weganizm nie jest wyrzeczeniem – mówi Magazynowi VEGE Karolina Czechowska, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii Zostań Wege Fundacji Viva!. – Nie musimy rezygnować z ulubionych dań czy smaków, a jedynie poznać nowe przepisy i produkty. Wymówka w stylu nie mogę zmienić swojej diety, bo lubię smak mięsa, staje się nieaktualna (choć z etycznego punktu widzenia nigdy nie była zasadna). Bardzo cieszy tak szybki rozwój wege asortymentu oraz to, że rynek dostrzega i reaguje na potrzeby konsumentek/ów. Co więcej po produkty tego typu bardzo często sięgają również osoby nadal jedzące mięso. Dają szansę wege produktom i odkrywają, że wiele z nich smakuje bardzo dobrze i trafia w ich gust. Nadszedł czas, że firmy konkurują i prześcigają się we wprowadzaniu roślinnych nowości na rynek, a weganizm zaczyna być postrzegany jako naturalny i powszechny wybór, w końcu niemalże w każdym sklepie znajdziemy produkty dedykowane dla wegan i wegetarian.

Źródło: Noizz.pl

WK

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook