[wppb-login]

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Weronika Książek
październik13/ 2021

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do radości! W ciągu ostatnich trzech lat odnotowano w Polsce wzrost sprzedaży roślinnych zamienników wędlin i mięsa sięgający 480 proc. Jednocześnie sprzedaż mięsa spada.

Odnotowano „delikatny spadek sprzedaży świeżego mięsa, konserw oraz wędlin (odpowiednio: -7,5 proc., -7,1 proc i -5,5 proc.)”, co w połączeniu z wzrastającą popularnością wegańskich zamienników cieszy – wygląda na to, że Polacy przekonują się, że nie każdy posiłek w ciągu dnia musi koniecznie zawierać mięso. Nasze nawyki żywieniowe zmierzają w dobrą stronę.

W dodatku według najnowszych danych już 23 proc. osób na całym świecie deklaruje, że stara się zmniejszać spożycie mięsa. Raport Roślinniejemy dotyczący naszego kraju wykazał, że aż 73 proc. badanych zadeklarowało chęć ograniczenia mięsa w diecie. Według badań Pyszne.pl z grudnia 2020, połowa badanych przynajmniej raz w tygodniu je w pełni roślinny posiłek, co drugi Polak uważa też, że o wiele łatwiej dziś być weganinem niż przed 5 laty…

– Dziś wybór diety roślinnej jest prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Przy tak dużej ofercie roślinnych alternatyw mięsa i nabiału weganizm nie jest wyrzeczeniem – mówi Magazynowi VEGE Karolina Czechowska, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii Zostań Wege Fundacji Viva!. – Nie musimy rezygnować z ulubionych dań czy smaków, a jedynie poznać nowe przepisy i produkty. Wymówka w stylu nie mogę zmienić swojej diety, bo lubię smak mięsa, staje się nieaktualna (choć z etycznego punktu widzenia nigdy nie była zasadna). Bardzo cieszy tak szybki rozwój wege asortymentu oraz to, że rynek dostrzega i reaguje na potrzeby konsumentek/ów. Co więcej po produkty tego typu bardzo często sięgają również osoby nadal jedzące mięso. Dają szansę wege produktom i odkrywają, że wiele z nich smakuje bardzo dobrze i trafia w ich gust. Nadszedł czas, że firmy konkurują i prześcigają się we wprowadzaniu roślinnych nowości na rynek, a weganizm zaczyna być postrzegany jako naturalny i powszechny wybór, w końcu niemalże w każdym sklepie znajdziemy produkty dedykowane dla wegan i wegetarian.

Źródło: Noizz.pl

WK

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook