[wppb-login]

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Weronika Książek
październik08/ 2021

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę”, w którym przedstawia 8 powodów, dla których musimy zatrzymać próby rozwoju hodowli ośmiornic. Zachęcamy do zapoznania się z tym ważnym dokumentem!

Raport „Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę” pokazuje, że plany hodowli przemysłowej ośmiornic (rozwijane m.in. w Hiszpanii) byłyby przyczyną ogromnego cierpienia tych zwierząt  – czytamy w informacji przesłanej nam przez fundację.

Raport Compassion (tu dostępna pełna wersja po angielsku) jest pierwszym takim dokumentem na świecie. Jasno stwierdza, że nie znamy obecnie żadnej humanitarnej metody uboju ośmiornic. Wśród obecnie stosowanych wymienia: duszenie zwierząt w sieci, krojenie mózgu czy bicie pałką po głowie. Nie istnieją też, jak udowadniają autorzy, żadne regulacje dotyczące dobrostanu tych inteligentnych zwierząt w hodowlach.

W przesłanej informacji fundacja podaje, że dziko odławiane ośmiornice są spożywane na całym świecie, zwłaszcza w Europie, Azji i Meksyku – ale również w Polsce (co roku 320 ton). Wśród krajów UE w spożyciu ośmiornic specjalizują się Włochy (60 tys. ton w ciągu roku). Ponieważ ogółem popyt na mięso ośmiornic rośnie (np. w USA i Japonii), Hiszpania prowadzi obecnie badania nad klatkami sieciowymi i zbiornikami na otwartym oceanie.

– Oskarowy film Netflixa „Czego nauczyła mnie ośmiornica” w poruszający sposób pokazał światu życie tych wyjątkowych, inteligentnych zwierząt. Wszyscy, którzy go obejrzeli, będą przerażeni, że istnieją plany zamknięcia tak fascynujących stworzeń na podwodnych fermach. Powinniśmy zatrzymać ten pomysł na najwcześniejszym etapie, zanim stanie się poważnym problemem dla zwierząt i naszej planety – komentuje dr Krzysztof Wojtas, dyrektor zespołu ds. dobrostanu ryb i ochrony środowiska wodnego w fundacji Compassion Polska, cytowany w informacji.

Wraz z publikacją raportu, organizacja Compassion Polska wysłała również listy do rządów w Hiszpanii, Japonii, Meksyku i USA, wzywając je do wstrzymania hodowli ośmiornic w tych krajach.

  • Omówienie raportu Compassion po polsku przeczytasz TUTAJ.

Tekst na podstawie informacji Compassion Polska

Grafika: Rafał Wechterowicz

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook