[wppb-login]

Papież Franciszek apeluje do polityków o zerową emisję CO2

Weronika Książek
październik06/ 2021

Wraz z innymi przywódcami religijnymi papież Franciszek na początku tego tygodnia wystosował do światowych polityków apel z okazji zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow. Wezwał do tego, aby jak najszybciej doprowadzić do zerowych emisji CO2 i aby ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury. Podkreślił, że niezwykłą rolę powinna odgrywać w tym procesie solidarność społeczna.

fot. flickr.com/ Catholic Church England and Wales https://www.flickr.com/photos/catholicism/32977288130; autor: Marcin Mazur © Mazur/catholicnews.org.uk (CC BY-NC-ND 2.0)

Apel został przekazany włoskiemu ministrowi spraw zagranicznych Luigiemu Di Maio i Alokowi Sharmie, przewodniczącemu COP26. Znalazło się w nim ostrzeżenie przed „poważnym zagrożeniem”, jakim są dla ludzkości zmiany klimatyczne. „COP26 w Glasgow musi pilnie odpowiedzieć na bezprecedensowy kryzys ekologiczny i kryzys wartości, których obecnie doświadczamy, a tym samym zaoferować konkretną nadzieję przyszłym pokoleniom” – powiedział w Watykanie przywódca kościoła katolickiego, a pod jego słowami podpisali się także przedstawiciele innych religii, m.in. arcybiskup Canterbury Justin Welby, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, przedstawiciele islamu, judaizmu, hinduizmu, sikhizmu, buddyzmu, konfucjanizmu, taoizmu, zoroastryzmu i dżinizmu.

„Musimy zadecydować, jaki świat chcemy zostawić następnym pokoleniom”, stwierdzili. Podkreślili również, że kryzys klimatyczny nie jest odległą wizją, a rzeczywistością. „Ekstremalne warunki pogodowe i katastrofy naturalne powracają z ogromną siłą i przynoszą śmierć wielu ludzi, pokazując nam, że zmiana klimatu nie jest wyzwaniem przyszłości, ale kwestią niezwykle pilną. Stawką jest przetrwanie” – apelowali przywódcy religijni. – „To pierwszy raz, gdy wszyscy trzej czujemy się w obowiązku odnieść się do niecierpiącej zwłoki kwestii równowagi środowiskowej i jej wpływu na utrzymujące się ubóstwo, a także do roli globalnej współpracy”.

Od światowych rządów domagali się podjęcia planów transformacji klimatycznej i współpracy opartej na solidarności bogatszych krajów z biedniejszymi i wspierania ich w zielonych reformach.
Treść apelu już we wrześniu przygotował papież wraz z Bartłomiejem i Justinem Welby. 1 września ich kościoły po raz siódmy obchodziły Światowy dzień modlitw o ochronę stworzenia. Jednak teraz apel został przekazany organizatorom szczytu.

WB

Źródła:
Wyborcza.pl
Euractiv

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook