Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Kodeks honorowy żyraf. Walczą tylko fair play

październik 06 2021

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze obserwowali żyrafy w rezerwacie rzeki Mogalakwena w RPA i ich walki o terytoria w 2016 i 2017 roku. Zaobserwowali, że samce wybierają na rywali tylko przeciwników równych sobie i walczą honorowo.
Przyrodnicy zaobserwowali, że żyrafy, które walczą ze sobą o przywództwo, uderzając się głowami i bodą ossikonami (to te guzki na ich głowach, które przypominają małe różki), wyzywają do walki tylko samców o podobnej posturze – czyli równych sobie.

“U walczących samców widać było również, że mają tendencje do atakowania przeciwnika wyłącznie z lewej lub wyłącznie z prawej strony. Zwierzęta zdają się szanować swoje preferencje – ustawiały się bowiem tak, aby obie strony miały nieograniczone pole manewru” – czytamy na stronie National Geographic.

Walczą zwykle młode samce, które dopiero wkraczają w dorosłość, zaś starszym osobnikom często zdarza się je rozdzielać, gdy walczą zbyt agresywnie i zaciekle.

– Nigdy nie widziałem, żeby samce próbowały się oszukiwać lub wykorzystywać słabości – powiedziała Jessica Granweiler, współautorka badań w rozmowie z New York Times.

AK