[wppb-login]

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

Weronika Książek
wrzesień15/ 2021

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czyli rzeź delfinów białobokich i grindwali. Możemy mówić o rekordzie okrucieństwa – w ostatnią niedzielę zabito 1428 osobników. Można mówić o największej masakrze w historii wysp.

Tak, to się dzieje naprawdę w XXI wieku. Wydawałoby się, że to bestialskie „święto”. którego symbolem są przerażające, zabarwione krwią morskie fale, powinno przejść już dawno do historii. Mimo to poławiacze w tym roku „poszli na rekord”. W szoku były nie tylko organizacje prozwierzęce, ale sam szef poławiaczy Olavur Sjurdarberg, który w rozmowie z BBC przyznał, że połów „na taką skalę” był „niepotrzebny”, jednak podkreślił, że „nie złamano prawa”.

Rybacy jak co roku zagonili dużą grupę zwierząt do zatoki w wiosce Skálabotnur na wyspie Eysturoy, a następnie zabili ssaki za pomocą noży i harpunów.

fot. Wikipedia

– Zabijanie delfinów i grindwali może trwać godzinami. Zwierzęta są uśmiercane na oczach swojego stada, walczą o przeżycie wyciągnięte na plaże i w płytkiej wodzie – powiedzieli przedstawiciele organizacji Sea Shepherd.

– W dzisiejszych czasach to polowanie jest dalekie od dawnych polowań, które miały zapewnić przetrwanie (…). „Grind” odbywa się teraz z łodzi motorowych o wielkiej mocy oraz skuterów i nie jest niczym innym, jak sportem udającym tradycję dodał dyrektor organizacji Rob Read. Mięso wielorybów i delfinów zabitych podczas grindadrap jest dzielone pomiędzy mieszkańców (są ich 53 tysiące).

Niestety ta krwawa „tradycja” cieszy się nadal sporą popularnością wśród lojalnych społeczności (według ostatnich sondaży za jej utrzymaniem opowiedziała się połowa ankietowanych).

WK

Featured
Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord UK zakaże handlu płetwami rekinów Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czy…

czytaj więcej

UK zakaże handlu płetwami rekinów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zabroni importu i eksportu odciętych płetw, a także wyrobów, któr…

czytaj więcej

Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda razem z zespołem z Rosji chcą przywrócić do życia wymarły gatunek p…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak

Marsz Wyzwolenia Zwierząt przeszedł ulicami Warszawy. Była tam dziennikarka Magazynu VEGE Joanna Has…

czytaj więcej

ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie

Zbierzmy milion podpisów, by wzmocnić zakaz testowania na zwierzętach w Unii Europejskiej! Dziś wbre…

czytaj więcej

Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Najnowsze badania z UK potwierdzają, że na obszarach z oświetleniem ulicznym populacje gąsienic spad…

czytaj więcej
Facebook