[wppb-login]

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

Weronika Książek
wrzesień15/ 2021

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czyli rzeź delfinów białobokich i grindwali. Możemy mówić o rekordzie okrucieństwa – w ostatnią niedzielę zabito 1428 osobników. Można mówić o największej masakrze w historii wysp.

Tak, to się dzieje naprawdę w XXI wieku. Wydawałoby się, że to bestialskie „święto”. którego symbolem są przerażające, zabarwione krwią morskie fale, powinno przejść już dawno do historii. Mimo to poławiacze w tym roku „poszli na rekord”. W szoku były nie tylko organizacje prozwierzęce, ale sam szef poławiaczy Olavur Sjurdarberg, który w rozmowie z BBC przyznał, że połów „na taką skalę” był „niepotrzebny”, jednak podkreślił, że „nie złamano prawa”.

Rybacy jak co roku zagonili dużą grupę zwierząt do zatoki w wiosce Skálabotnur na wyspie Eysturoy, a następnie zabili ssaki za pomocą noży i harpunów.

fot. Wikipedia

– Zabijanie delfinów i grindwali może trwać godzinami. Zwierzęta są uśmiercane na oczach swojego stada, walczą o przeżycie wyciągnięte na plaże i w płytkiej wodzie – powiedzieli przedstawiciele organizacji Sea Shepherd.

– W dzisiejszych czasach to polowanie jest dalekie od dawnych polowań, które miały zapewnić przetrwanie (…). „Grind” odbywa się teraz z łodzi motorowych o wielkiej mocy oraz skuterów i nie jest niczym innym, jak sportem udającym tradycję dodał dyrektor organizacji Rob Read. Mięso wielorybów i delfinów zabitych podczas grindadrap jest dzielone pomiędzy mieszkańców (są ich 53 tysiące).

Niestety ta krwawa „tradycja” cieszy się nadal sporą popularnością wśród lojalnych społeczności (według ostatnich sondaży za jej utrzymaniem opowiedziała się połowa ankietowanych).

WK

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook