Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia

wrzesień 07 2021

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda razem z zespołem z Rosji chcą przywrócić do życia wymarły gatunek poprzez połączenie zachowanego DNA mamutów i genów słoni indyjskich. Jednak niektórzy ekolodzy są przeciwni temu pomysłowi.

“Inżynierowie genetyczni chcą precyzyjnie przekopiować do DNA słonia sekwencje genetyczne mamuta odpowiadające za cechy pozwalające mu przetrwać na lodowatej północy, takie jak gruba warstwa tłuszczu i bujne owłosienie” – czytamy na portalu Zielona Interia. Wówczas powstałby gatunek bardzo podobny do wymarłego: mamofant.

Genom mamuta został po raz pierwszy zsekwencjonowany w 2008 r. przez zespół biologów z Penn State University w State College w Pensylwanii. Dziewięć lat później okazało się, że można zidentyfikować 45 genów, które pozwolą przetrwać w warunkach arktycznych nowo stworzonej hybrydzie. Mamofant ma zostać powołany do życia w ciągu najbliższej dekady. Z ramienia USA pracują nad tym 2 zespoły: grupa Woolly Mammoth Revival, kierowana przez genetyka George’a Churcha oraz kalifornijska firma Revive & Restore. W pracach uczestniczą też naukowcy z Rosji. Siergiej Zimow już w 1996 r. założył rezerwat przyrody mający odtwarzać warunku dawnej leśnej tajgi i tundry (to doskonały sposób również na walkę z globalnym ociepleniem na północy Rosji). Zimow wierzy, że wielcy roślinożercy, ale przede wszystkim mamuty pomogą całkowicie odtworzyć dawny charakter tych regionów.

Jednak niektórzy przyrodnicy są przeciwni temu procesowi. Uważają, że odtwarzanie gatunków może sugerować, że problem wymierania nie jest tak poważny jak się wydaje i że to jedynie kwestia finansowa. Ponadto obawiają się, że mamofanty, de facto nowy byt w świecie przyrody, mogą wyrządzić w ekosystemie więcej szkód niż pożytku. Wstępne plany zakładają ich wychowywanie i przystosowanie do życia w stadzie razem ze słoniami indyjskimi w ogrodach zoologicznych.

AK