Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Zanieczyszczenie światłem zabija owady

sierpień 31 2021

Najnowsze badania z UK potwierdzają, że na obszarach z oświetleniem ulicznym populacje gąsienic spadają o 50 procent.
Badanie opublikowane w “Science Advances” stanowi dowód na to, że zanieczyszczenie światłem może mieć szkodliwy wpływ na lokalne populacje owadów. Stosowanie sztucznego oświetlenia w nocy przyczynia się do zmniejszenia ich liczebności, zaraz obok zanieczyszczeń jezior, rzek, zmian klimatu, utraty wrzosowisk i łąk. Mniej owadów oznacza mniej pożywienia dla innych populacji, które żywią się gąsienicami, np. ptaków.

“W badaniu eksperci z Butterfly Conservation, Newcastle University i brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii zbadali gąsienice na odcinkach łąk i żywopłotów na poboczach dróg w południowej Anglii. Każde z 26 miejsc z latarniami w Oxfordshire, Berkshire i Buckinghamshire porównano z podobnym odcinkiem nieoświetlonej drogi. Analizy wykazały zmniejszenie liczby gąsienic o około połowę na oświetlonych obszarach” – czytamy na portalu ekologia.pl.

Douglas Boyes z Butterfly Conservation wskazał jednak sposoby na to, jak zapobiegać temu negatywnemu zjawisku: poprzez przyciemnianie oświetlenia ulicznego we wczesnych godzinach porannych, montowanie czujników ruchu lub stosowanie kolorowych filtrów w celu odcięcia najbardziej szkodliwych długości fal.

AK