Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

WHO: Ponad 80 proc. miast na świecie ma okropne powietrze

sierpień 23 2021

Infekcje dróg oddechowych, choroby serca, udary, rak płuc… to wszystko wina zanieczyszczenia powietrza. WHO alarmuje, że 80 proc. miast na świecie nie spełnia norm czystości tak, by nie stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Dlatego właśnie wdrożono specjalny projekt naprawczy CityAQ stworzony przez Światowy Instytut ds. Zasobów (WRI). Ma on pomóc dostarczyć wysokiej jakości prognozy jakości powietrza – szczególnie dla mniej zamożnych ośrodków. Wykorzystane zostaną w nim nowoczesne technologie NASA.

Do udziału zakwalifikowały się następujące miasta: Dżakarta w Indonezji, Addis Abeba w Etiopii, Guadalajara, Monterrey oraz stan Guanajuato w Meksyku, Bogota w Kolumbii, oraz brazylijskie Sao Paulo. We współpracy z lokalnymi badaczami oraz organizacji samorządowymi pozyskano dane z monitoringów jakości powietrza i na ich podstawie tworzy się szczegółowe diagnozy dostępne dla mieszkańców. Na ich podstawie można przewidzieć zjawiska i zachowania powietrza, które mogą spowodować epizody większego zanieczyszczenia – pozwolą uchronić się od nich np. przewlekle chorym. Dla samorządów to zaś informacja, jakie długotrwałe działania mogą podjąć w celu poprawy jakości powietrza i jak reagować na nagłe zdarzenia.

Docelowo lokalne dane będą włączane do globalnych platform jakości powietrza OpenAQ oraz WRI Resource Watch.

TL

źródło: NG