W piśmie “Journal of American Heart Association” rekomendowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne ukazał się tekst zawierający wyniki kompleksowych badań trwających 32 lata. Zbadano wpływ diety roślinnej na zdrowie 5 tys. osób.
Badanie obejmowało młode osoby w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat. Przez 32 lata monitorowano ich stan zdrowia, zwłaszcza pod kątem rozwoju chorób serca przy diecie roślinnej. Osoby rozpoczynające eksperyment nie miały zdiagnozowanych żadnych chorób serca. Natomiast pod koniec testów problemy z sercem miało 300 badanych (osiągnęli już wtedy wiek średni).
Wnioski? Osoby, które na co dzień spożywały najwięcej wysokiej jakości produktów roślinnych, były o 52 proc. mniej narażone na choroby serca niż grupa, która jadła regularnie mięso kosztem warzyw i owoców.
– Bogata w składniki odżywcze dieta roślinna jest korzystna dla zdrowia układu krążenia – stwierdziła inicjatorka badania, dr Yuni Choi z University of Minnesota w Minneapolis. Dodała, że dla tych, którzy z różnych względów nie chcą odstawić mięsa czy nabiału, dobra może okazać się opcja z ograniczaniem go do chudych, nieprzetworzonych produktów. Z pewnością jednak wyższy wskaźnik składników roślinnych w diecie oznacza więcej korzyści.
AK
Żródła: