Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Badania: zaśmiecenie oceanów zabija małe żółwie morskie

sierpień 09 2021

Międzynarodowy zespół naukowców z Australii i Wielkiej Brytanii prześwietlił żołądki 121 wyrzuconych na brzeg lub mieliznę młodych żółwi z wód Australii. W żołądkach większości z nich znaleziono masę plastiku. Zabiły je śmieci. Nasze śmieci.
Plastik wykryto w żołądkach 83 proc. osobników zamieszkujących wody Oceanu Spokojnego i u 9 proc. żyjących w Oceanie Indyjskim. Rekordzista połknął aż 144 kawałki.

Otwarte wody oceanów, gdzie po wykluciu z jaj udają się młode żółwie, to ich naturalne środowisko. Ryzyko spotkania drapieżników jest tam niewielkie, mogą w spokoju podrosnąć. Jednak wiele z nich nie dożywa nawet roku z powodu zaśmiecenia oceanów. Jedzą bowiem mikrokawałki plastiku, docierając m.in. w rejony Pacyficznej Plamy Śmieci.

– Stosunkowo niewiele żółwi morskich dożywa roku, dlatego konieczne jest zmniejszenie zagrożeń, aby zapewnić im przetrwanie, zwłaszcza w tych skrajnie niebezpiecznych warunkach – powiedział w rozmowie z National Geographic Mark Wright, dyrektor ds. nauki z WWF.

  • Przeczytaj u nas o kobiecym kolektywie nurkowym, który pomaga odrestaurowywać Wielką Rafę Koralową!

MB