[wppb-login]

Rzecznik Praw Zwierząt: projekt wart rozważenia

Weronika Książek
sierpień01/ 2021

Znamy stanowisko rządu do projektu złożonego wiosną przez Lewicę: ugrupowanie chciało powołania Rzecznika Praw Zwierząt, którego kompetencje byłyby porównywalne z funkcjami, jakie pełni RPO czy RPD. Rząd potwierdził, że jest to projekt cenny i wart rozważenia, ale… w przyszłości.

Projekt Lewicy został złożony w Sejmie w marcu. Zakładał, że przyszły rzecznik będzie dysponować rocznym budżetem w wysokości 5 mln zł, będzie mógł przeprowadzać w terenie niezapowiedziane kontrole, rejestrować dźwięk i obraz, prowadzić dochodzenia i samodzielnie wnioskować do prokuratury w przypadku wykrycia rażących przypadków znęcania się nad zwierzętami. Niestety na razie raczej ten urząd nie zostanie powołany, rząd skrytykował szczegóły dotyczące projektu (między innymi to, że funkcja rzecznika dublowałaby już istniejące np. Inspekcji Weterynaryjnej), jednak pozytywne jest to, że projekt ten jest szeroko dyskutowany, a rządzący twierdzą, że może on stanowić „istotny element systemu ochrony zwierząt na dalszych etapach jego budowy i wzmacniania”.

Paweł Suski, który wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Praw Zwierząt, powiedział „Rzeczpospolitej”, że niestety „zamieszanie wokół piątki dla zwierząt było dla PiS zbyt dużym szokiem, by szybko wróciło do podobnych projektów”.

– Rząd sprawia wrażenie, jakby stał w rozkroku. Gdyby ruszyło rozpatrywanie naszej propozycji w Sejmie, mielibyśmy większe szanse na wybadanie jego stanowiska – powiedziała gazecie Beata Maciejewska z Lewicy, przedstawicielka wnioskodawców projektu.

AK

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook