Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Zwierzęta: niezawodne wsparcie dla osób z doświadczeniem chorób psychicznych

lipiec 27 2021

Czasopismo „BMC Psychiatry” opublikowało badania naukowców z Manchesteru. Jego wyniki wskazują na nieocenioną rolę zwierząt przy wsparciu osób z doświadczeniem chorób psychicznych.

Na podstawie 54 obszernych wywiadów z ludźmi będącymi pod opieką ośrodków psychiatrycznych, stwierdzono, iż około 60 proc. badanych wskazało zwierzęta jako najważniejsze osoby w swoim życiu. Uczestnicy badania mieli rozrysować na okrągłym diagramie rolę swoich bliskich: rodziny, przyjaciół, hobby, ulubionych czynności i miejsc. Wizerunki umieszczone w okręgu na samym środku symbolizowały najważniejsze dla nich osoby i wartości. Zwierzęta znajdowały się na 1 miejscu u 60 proc., a u kolejnych 20 na drugim zaraz po rodzinie. Prowadzący badanie wskazywali na to, że zwierzęta działają terapeutycznie, okazują opiekunom miłość i bezwarunkowe wsparcie, opieka nad nimi sprawia, że można poczuć się potrzebnym, wartościowym, zapomnieć o chorobie.

– Ludzie z którymi rozmawialiśmy, czuli, że zwierzęta odgrywają w ich życiu wiele ważnych ról, pomagają na przykład uporać się ze stygmatem choroby psychicznej poprzez bezwarunkową akceptację. Zwierzęta są też uważane za niezwykle przydatne w momentach kryzysowych. Zapewniają wsparcie, jakiego często nie można uzyskać od rodziny lub znajomych” – mówi koordynatorka badania dr Helen Brooks, cytowana przez portal ekologia.pl.

TL