Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

lipiec 25 2021

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzystały czas pandemii na rozszerzenie swoich terytoriów. Znalazły nowe siedliska i “rozprzestrzeniły się” na kilku nowych wyspach.

fot. wikipedia

Wyspy Farne w okresie pandemii pozostawały całkowicie zamknięte przed turystami, ponownie otwarto je dla zwiedzających 21 czerwca. Naukowcy z zaciekawieniem przyglądają się temu, jak powrót turystów wpłynie na zwyczaje ptaków. Wydaje się, że te doskonale radziły sobie, kiedy wyspy pozostawały odcięte przez 18 miesięcy.

„Jedną z fascynujących konsekwencji braku gości na wyspach w ciągu ostatniego półtora roku jest wpływ dziką przyrodę. Może się wydawać, że liczebność rybitw popielatych spadła, ale one najprawdopodobniej skorzystały z okazji i zagnieździły się na innych wyspach, takich jak Brownsman i Staple, Lindisfarne i RSPB Coquet” – powiedziała National Geographic Harriet Reid, strażniczka na Wyspach Farne.

Trwa obecnie doroczne liczenie maskonurów na wyspach północno-wschodniej Anglii. Wygląda na to, że zarówno one, jak i nurzyki czy fulmary też poradziły sobie całkiem nieźle przez ostatni okres. Natura nas ewidentnie nie potrzebuje “do szczęścia”.

TL