[wppb-login]

Polacy rozumieją, że klimat się zmienia. Ale z mięsa trudno im zrezygnować

Weronika Książek
lipiec17/ 2021

Prawie 9 na 10 mieszkańców Polski uważa, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla przyszłości planety i może doprowadzić do katastrofy ekologicznej, a 88 proc. uznaje, że jest ona spowodowana działalnością człowieka – donosi Portal Spożywczy. Jednak tylko 26 proc. deklaruje zmianę nawyków żywieniowych.

Wyniki badania „Zmiana klimatu a produkcja żywności – badanie świadomości mieszkańców Polski” przeprowadzonego na zlecenie firmy Upfield przynoszą następujące wnioski: świadomość zmian klimatycznych rośnie. 88 proc. badanych wie, że człowiek przyczynia się do zmian klimatu, 80 proc. dostrzega ich związek z produkcją żywności. Jednak tylko 21 proc. widzi zagrożenie dla klimatu, jakie generują hodowle przemysłowe. Jedna czwarta respondentów gotowa jest ograniczyć mięso i nabiał bądź z niego zrezygnować, by pomóc chronić środowisko. Najczęściej deklarowaną motywacją przy wybieraniu zdrowszej i bardziej zielonej diety wciąż pozostają względy zdrowotne. Ale ma też znaczenie niższa cena produktów wege (19 proc.) oraz ich większa dostępność (14 proc).

„Wyniki badania pokazują, że mieszkańcy Polski nie łączą problemu zmiany klimatu z wyborami dokonywanymi podczas zakupów w sklepie. To duża strata, ponieważ wybierając częściej żywność opartą na składnikach roślinnych zamiast mięsa i nabiału, w łatwy sposób można przysłużyć się naszej planecie. Dziś dbałość Polaków o środowisko naturalne ogranicza się głównie do segregowania śmieci i zmniejszenia zużycia wody – aspektów wymuszonych przepisami prawa i względami ekonomicznymi” – podsumowuje Sebastian Tołwiński, Regionalny Dyrektor ds. PR Upfield.

źródło: Portal Spożywczy

TL

Featured
Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy Papież Franciszek apeluje do polityków o zerową emisję CO2 Kodeks honorowy żyraf. Walczą tylko fair play

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej

Papież Franciszek apeluje do polityków o zerową emisję CO2

Wraz z innymi przywódcami religijnymi papież Franciszek na początku tego tygodnia wystosował do świa…

czytaj więcej

Kodeks honorowy żyraf. Walczą tylko fair play

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze obserwowali żyrafy w rezerwacie rzeki Mogalakwena w RPA i ich…

czytaj więcej
Facebook