[wppb-login]

Mamy weganki powinny mieć prawo oddać swoje mleko do banku!

Weronika Książek
lipiec15/ 2021

Opinia ekspertek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu po analizie dostępnych wyników badań jest jednoznaczna: nie tylko ma przeciwskazań, aby mamy weganki karmiły swoje dzieci piersią, lecz także powinny one mieć prawo zostać dawczyniami mleka do banku mleka kobiecego – w Polsce jest to zakazane.
Prof. Barbara Królak-Olejnik oraz lek. Karolina Karcz, korzystając z medycznych baz danych, przeanalizowały 13 naukowych, aktualnych publikacji zawierających wyniki badań. Doszły do wniosku, że nie ma przeciwskazań, by wykluczać matki na diecie roślinnej jako potencjalne dawczynie mleka.

W Polsce dieta wegańska, a nawet wegetariańska wyklucza takie dawczynie, zaś kobiety w ciąży często słyszą od lekarzy, że ich sposób żywienia nie jest wskazany i będzie szkodliwy dla dziecka.

Ten pogląd nie ma jednak oparcia w najnowszych doniesieniach naukowych dotyczących wpływu weganizmu na zdrowie przyszłej mamy i specjalistki z Wrocławia to wykazały! Oto wnioski:

„Nasz przegląd systematyczny wykazał, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej. Kilka różnic przypisuje się przede wszystkim profilowi kwasów tłuszczowych i stężeniom niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego. (…) Na podstawie aktualnych dowodów możemy stwierdzić, że matki wegetarianki i weganki są w stanie wyprodukować dla swoich niemowląt wartościowe żywieniowo mleko, pod warunkiem właściwego bilansowania diety i odpowiedniej suplementacji”.

WK

źródło: Nauka w Polsce

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook