[wppb-login]

Mamy weganki powinny mieć prawo oddać swoje mleko do banku!

Weronika Książek
Lipiec15/ 2021

Opinia ekspertek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu po analizie dostępnych wyników badań jest jednoznaczna: nie tylko ma przeciwskazań, aby mamy weganki karmiły swoje dzieci piersią, lecz także powinny one mieć prawo zostać dawczyniami mleka do banku mleka kobiecego – w Polsce jest to zakazane.
Prof. Barbara Królak-Olejnik oraz lek. Karolina Karcz, korzystając z medycznych baz danych, przeanalizowały 13 naukowych, aktualnych publikacji zawierających wyniki badań. Doszły do wniosku, że nie ma przeciwskazań, by wykluczać matki na diecie roślinnej jako potencjalne dawczynie mleka.

W Polsce dieta wegańska, a nawet wegetariańska wyklucza takie dawczynie, zaś kobiety w ciąży często słyszą od lekarzy, że ich sposób żywienia nie jest wskazany i będzie szkodliwy dla dziecka.

Ten pogląd nie ma jednak oparcia w najnowszych doniesieniach naukowych dotyczących wpływu weganizmu na zdrowie przyszłej mamy i specjalistki z Wrocławia to wykazały! Oto wnioski:

„Nasz przegląd systematyczny wykazał, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej. Kilka różnic przypisuje się przede wszystkim profilowi kwasów tłuszczowych i stężeniom niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego. (…) Na podstawie aktualnych dowodów możemy stwierdzić, że matki wegetarianki i weganki są w stanie wyprodukować dla swoich niemowląt wartościowe żywieniowo mleko, pod warunkiem właściwego bilansowania diety i odpowiedniej suplementacji”.

WK

źródło: Nauka w Polsce

Featured
Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych Francja zakaże mielenia żywych kurcząt Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzy…

czytaj więcej

Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych

Jak wiadomo, latem wskaźnik porzuceń zwierząt domowych wzrasta o około 40 proc. Ale zwierzęta egzoty…

czytaj więcej

Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Jak donosi Reuters, od 2022 r. francuscy hodowcy będą musieli być wyposażeni w urządzenia do wykrywa…

czytaj więcej

Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie

Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt zmiany ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywi…

czytaj więcej

Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski

Cyrk Wictoria jest pierwszym w Polsce i trzecim w Europie, który w swoich występach wykorzystuje hol…

czytaj więcej

Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Ukraiński parlament przyjął progresywną ustawę zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami i w…

czytaj więcej
Facebook