[wppb-login]

Prognozy na przyszłość: jedzenie mięsa będzie rzadkością

Weronika Książek
czerwiec30/ 2021

Portal forsal.pl przeprowadził analizę przyszłości rynku mięsnego na świecie. Okazuje się, że czeka nas era mięsa z probówki, a także jego roślinnych zastępników.

Autorka tekstu ubolewa wprawdzie nad faktem, że mięso powoli znika ze stołów i wyraża radość, że „nie dożyje czasów, gdy sznycel wiedeński z prawdziwej wieprzowiny będzie w Europie rarytasem” – jednak z punktu widzenia roślinożerców prognozy, które przytacza, są bardzo optymistyczne.

Zmiany już się dzieją: Singapur jako pierwsze państwo na świecie wydał zezwolenie regulacyjne na sprzedaż drobiu wyhodowanego w bioreaktorach. W ten sposób można wyhodować sztuczne mięso, które będzie jałowe, a więc dłużej zdatne do do spożycia, bez ryzyka rozprzestrzeniania epidemii, a przy tym odżywcze.

Jak czytamy, „1 kg mięsa z in vitro powstaje na bazie ok. 1,5 kg soi, grochu, kukurydzy lub buraków cukrowych”, już niedługo klienci przemysłowi będą mogli cieszyć się także sztucznie wyhodowanymi produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego, takimi jak np. żelatyna czy skóra. Skóra z laboratorium ostatnia może wkrótce pojawić się na modowych wybiegach.

Jak na razie proces produkcji sztucznego mięsa jest bardzo kosztowny. Jednak ma się to zmienić w ciągu najbliższych 10-12 lat.

„Jak przewidują analitycy Kearney, w ciągu najbliższych dwóch dekad dokona się istna rewolucja: podaż mięsa z uboju spadnie o połowę. Te 50 proc. rynku podzielą między siebie producenci „mięsa roślinnego” i mięsa sztucznie hodowanego. Wegańskie zamienniki mięsa będą najpopularniejsze w fazie przejściowej” – czytamy.

Źródło: forsal.pl

WB

Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook