Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

AI pomoże diagnozować nowotwory u zwierząt

czerwiec 21 2021

Zespół naukowców z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie pracuje nad holistycznym podejściem do diagnostyki weterynaryjnej. Badacze twierdzą, że potencjał sztucznej inteligencji da się wykorzystać do szybszego diagnozowania chorób nowotworowych u zwierząt.

Obecnie diagnozuje się zmiany na zdjęciach preparatów cytologicznych pod mikroskopem. Według prof. Kazimierza Wiatra, dyrektora ACK Cyfronet AGH, spokojnie mógłby robić to algorytm sztucznej inteligencji. Wyzwanie polega na zebraniu wystarczająco zróżnicowanej, dużej próby zdjęć tak, aby móc go wytrenować. Jeśli się to uda, dokładność takiego wskazania może sięgać nawet 96 proc.

Jak czytamy na portalu android.com, w ramach prac prowadzonych w projekcie CyfroVet naukowcy opracowali rozwiązanie, które pozwala sklasyfikować wybrane zmiany patologiczne z wykorzystaniem sieci neuronowych. Opracowano też “architektury sieci pozwalające na szczegółową detekcję pojedynczych komórek nowotworowych”. Algorytm ma również wykorzystywać informacje z wywiadu weterynaryjnego (dotyczy on wieku zwierzęcia, chorób oraz lokalizacji zmian na powierzchni skóry. To tzw. dane kategoryczne).

Wygląda na to, że przed nami prawdziwy przełom!

TL