[wppb-login]

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Weronika Książek
Czerwiec17/ 2021

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych podległych MSWiA. Służy tam łącznie około 1200 psów i ponad 60 koni.

W projekcie nowelizacji ustawy o policji i innych ustaw dotyczących zwierząt w służbach mundurowych znalazł się szereg ważnych zapisów.
Przede wszystkim doprecyzowano, kiedy zwierzęta są wycofywane ze służby. Dzieje się to w dwóch przypadkach: tzw. obligatoryjnym – gdy wymusza to stan zdrowia, trwała utrata sprawności użytkowej zwierzęcia, brak postępu w szkoleniu – a także w tzw. przypadkach obligatoryjnych, takich jak ukończenie 9. roku życia przez psa i 15. roku życia przez konia

Ustawa rozszerza katalog służb, w których zwierzęta zostaną objęte nowymi przepisami. Do Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służby Więziennej i wojska, dodano Straż Marszałkowską. Straż celna ma swoje własne regulacje w tym zakresie.

Doprecyzowano też szczegółowe wymogi dla opiekunów.

Opiekę nad zwierzęciem-emerytem w pierwszej kolejności przejmuje dotychczasowy opiekun, bądź prozwierzęca organizacja społeczna. W przypadku, gdy opiekun zwierzęcia umrze, mogą zająć się nim członkowie rodziny zmarłego.

„Zgodnie z projektem, opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia” – czytamy. Zapewnione mają zostać również pieniądze na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt – nie tylko tych używanych w danej formacji, lecz również wycofanych z użycia.

Sejmowa komisja MSWiA rekomendowała projekt jednogłośnie. „Większość przewodników psów służbowych, po przejściu psa na emeryturę, zapewnia mu we własnym zakresie wyżywienie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Niejednokrotnie są to bardzo duże koszty, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie zwierzęcia. Niewielu jeźdźców służb mundurowych jest w stanie ponosić miesięcznie koszty utrzymania emerytowanego i schorowanego konia” – pisze na swojej stronie NSZZ Policjantów.

Ustawą zajmie się Sejm, zmiany wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia ustawy.

WB

Featured
Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych Francja zakaże mielenia żywych kurcząt Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzy…

czytaj więcej

Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych

Jak wiadomo, latem wskaźnik porzuceń zwierząt domowych wzrasta o około 40 proc. Ale zwierzęta egzoty…

czytaj więcej

Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Jak donosi Reuters, od 2022 r. francuscy hodowcy będą musieli być wyposażeni w urządzenia do wykrywa…

czytaj więcej

Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie

Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt zmiany ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywi…

czytaj więcej

Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski

Cyrk Wictoria jest pierwszym w Polsce i trzecim w Europie, który w swoich występach wykorzystuje hol…

czytaj więcej

Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Ukraiński parlament przyjął progresywną ustawę zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami i w…

czytaj więcej
Facebook