Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

czerwiec 15 2021

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostęp do wody!

Dobowe zapotrzebowanie na wodę to od 20 do 50 ml na każdy kilogram masy ciała. 70-80 proc. beztłuszczowej masy ciała zwierzęcia stanowi właśnie woda. Jeśli ten poziom spadnie poniżej 5 proc. normy, mówimy już o zagrożeniu zdrowia. Jeśli spadnie 15-20 proc. poniżej normy, grozi to śmiercią!
Można podać psu kostki lodu, co zapewni zwiększenie ilości podawanej wody, a jednocześnie będzie rodzajem zabawy.
Warto zadbać, by mieć ze sobą wodę podczas wyjść na zewnątrz. Wiele miejsc publicznych w ostatnich latach staje się przyjazna zwierzętom, miasta, stacje benzynowe, restauracje zapewniają pojemniki z wodą dla psów, kotów, ptaków.
Obserwuj, czy Twój pies się nie odwodnił, konieczne może być podanie elektrolitu lub odwiedzenie weterynarza. Pierwsze objawy odwodnienia to suchość jamy ustnej i mało sprężysta skóra (np. na grzbiecie).

2. Ogranicz aktywność, nie dopuść do przegrzania!

O przegrzaniu mówimy w sytuacji, gdy temperatura wewnętrzna ciała psa przewyższa 39˚C. Krytyczny moment to 42,7.
W upały ogranicz psu aktywność fizyczną, nie zmuszaj do niej. Możesz zmienić godziny spacerów na te, gdy słońce nie operuje tak intensywnie. Zapewnij zacienione, chłodniejsze miejsce, w razie potrzeby można szybko schłodzić zwierzę, pryskając je wodą bądź okładając mokrym ręcznikiem.
Golenie psów w upały nie jest wskazane, znacznie lepsze jest trymowanie. Psy bezwłose wymagają posmarowania kremów z filtrem. Nie używaj kagańca weterynaryjnego.

3. Zadbaj o psa podczas podróży autem

Przede wszystkim nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie! Jeśli podróżujecie razem autem, zadbaj o to, by miał zacienione miejsce, nie siedział np. na nagrzanym hamaku między siedzeniami.
Jeśli zauważysz psa zamkniętego w samochodzie, zadzwoń na 112.

Źródło: Adopciaki

TL