[wppb-login]

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Weronika Książek
czerwiec11/ 2021

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję Europejską do działania w tej sprawie. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie już w ciągu 6 lat.

Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosków legislacyjnych zakazujących hodowli w klatkach na terenie wspólnoty. Była to odpowiedź na Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age”. Pod petycją do europarlamentu podpisało się 1,5 mln obywateli UE. Rezolucję przyjęto przytłaczającą większością głosów – przy zaledwie 37 sprzeciwach.

Inicjatywa zrzesza ponad 170 organizacji prozwierzęcych, wystartowała we wrześniu 2018 i wygląda na to, że wreszcie może znaleźć swój szczęśliwy finał.

Jak możemy przeczytać w tekście rezolucji, Parlament Europejski

Wzywa Komisję, by zaproponowała instrumenty ustawodawcze dotyczące uczciwego i zrównoważonego rolnictwa, a zwłaszcza by zaproponowała przegląd dyrektywy Rady 98/58/WE w celu stopniowego wycofania chowu klatkowego w UE na podstawie oceny możliwości wycofania do 2027 r. (…). wzywa Komisję, by przedstawiła możliwe programy konwersji, pozwalające na szybsze wycofanie chowu klatkowego, a także by oceniła koszty działań następczych.

Europosłowie wzywają Komisję do promowania dobrostanu zwierząt na arenie międzynarodowej, a także do zaprzestania procederu okrutnego traktowania gęsi przy produkcji foie gras, jednocześnie chcą wprowadzić system zachęt dla rolników, by przestrzegali unijnych norm dobrostanu.

„W rezolucji PE stwierdza, że istnieją już alternatywne i ekonomicznie opłacalne systemy do hodowli, jak np. ściółkowe czy wolnowybiegowe (dla kur) czy też kojce z podłogą (dla królików), wolierowy chów przepiórek” – podaje „Wprost Biznes„.

AK

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook