[wppb-login]

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Weronika Książek
Czerwiec11/ 2021

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję Europejską do działania w tej sprawie. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie już w ciągu 6 lat.

Europosłowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosków legislacyjnych zakazujących hodowli w klatkach na terenie wspólnoty. Była to odpowiedź na Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age”. Pod petycją do europarlamentu podpisało się 1,5 mln obywateli UE. Rezolucję przyjęto przytłaczającą większością głosów – przy zaledwie 37 sprzeciwach.

Inicjatywa zrzesza ponad 170 organizacji prozwierzęcych, wystartowała we wrześniu 2018 i wygląda na to, że wreszcie może znaleźć swój szczęśliwy finał.

Jak możemy przeczytać w tekście rezolucji, Parlament Europejski

Wzywa Komisję, by zaproponowała instrumenty ustawodawcze dotyczące uczciwego i zrównoważonego rolnictwa, a zwłaszcza by zaproponowała przegląd dyrektywy Rady 98/58/WE w celu stopniowego wycofania chowu klatkowego w UE na podstawie oceny możliwości wycofania do 2027 r. (…). wzywa Komisję, by przedstawiła możliwe programy konwersji, pozwalające na szybsze wycofanie chowu klatkowego, a także by oceniła koszty działań następczych.

Europosłowie wzywają Komisję do promowania dobrostanu zwierząt na arenie międzynarodowej, a także do zaprzestania procederu okrutnego traktowania gęsi przy produkcji foie gras, jednocześnie chcą wprowadzić system zachęt dla rolników, by przestrzegali unijnych norm dobrostanu.

„W rezolucji PE stwierdza, że istnieją już alternatywne i ekonomicznie opłacalne systemy do hodowli, jak np. ściółkowe czy wolnowybiegowe (dla kur) czy też kojce z podłogą (dla królików), wolierowy chów przepiórek” – podaje „Wprost Biznes„.

AK

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook