[wppb-login]

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Weronika Książek
czerwiec07/ 2021

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żłobka, które przyjęłoby dziecko na diecie bezmięsnej. W XXI wieku nadal jest z tym problem.

Filip Pelc dzwonił też do przedszkoli na Białołęce.

– Chyba tylko w czterech miejscach jest taka opcja. Placówki wymagają zaświadczenia od lekarza, że dziecko musi być na diecie roślinnej, w niektórych nawet z zaświadczeniem jest kłopot, bo nie ma dietetyka. Zostaje albo żłobek gdzieś daleko od domu, albo placówka prywatna. Myślę, że to takie podejście trochę z połowy lat 90. A przecież wiedza naukowa poszła naprzód i badania mówią, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska czy wegetariańska jest zdrowa – mówił radny, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Radny zaznaczył, że nie szukał miejsca, gdzie w ogóle nie podaje się dzieciom mięsa – szukał placówki, gdzie dieta wege lub wegan byłaby po prostu dostępna do wyboru.

Filip Pelc domaga się, by taka dieta była dostępna w przedszkolach i żłobkach w jego dzielnicy, a wkrótce i w Warszawie (na razie jest tylko w kilku placówkach). Stwierdził, że około 10 proc. mieszkańców Białołęki to weganie i wegetarianie, a w całej stolicy odsetek ten musi być zapewne większy. Oznajmił też, że placówki powinny zatrudnić specjalistów od diety bezmięsnej. Natomiast jak podała w rozmowie z redakcją dyrektorka zespołu żłobków miejskich, wytyczne ustala dla nich dyplomowany dietetyk, jednak „stanowisko autorytetów w dziedzinie dietetyki pediatrycznej wskazuje, że odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej dla najmłodszych dzieci jest bardzo trudne, a ryzyko nieprzestrzegania zaleceń duże”.

O „dietę alternatywną” można wprawdzie wnioskować, ale sprawy rozpatrywane są indywidualnie, nie jest to jedna z opcji żywienia do wyboru na stałe.
Radny Pelc chce to zmienić.

AK

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook