[wppb-login]

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Weronika Książek
Czerwiec07/ 2021

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żłobka, które przyjęłoby dziecko na diecie bezmięsnej. W XXI wieku nadal jest z tym problem.

Filip Pelc dzwonił też do przedszkoli na Białołęce.

– Chyba tylko w czterech miejscach jest taka opcja. Placówki wymagają zaświadczenia od lekarza, że dziecko musi być na diecie roślinnej, w niektórych nawet z zaświadczeniem jest kłopot, bo nie ma dietetyka. Zostaje albo żłobek gdzieś daleko od domu, albo placówka prywatna. Myślę, że to takie podejście trochę z połowy lat 90. A przecież wiedza naukowa poszła naprzód i badania mówią, że odpowiednio zbilansowana dieta wegańska czy wegetariańska jest zdrowa – mówił radny, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Radny zaznaczył, że nie szukał miejsca, gdzie w ogóle nie podaje się dzieciom mięsa – szukał placówki, gdzie dieta wege lub wegan byłaby po prostu dostępna do wyboru.

Filip Pelc domaga się, by taka dieta była dostępna w przedszkolach i żłobkach w jego dzielnicy, a wkrótce i w Warszawie (na razie jest tylko w kilku placówkach). Stwierdził, że około 10 proc. mieszkańców Białołęki to weganie i wegetarianie, a w całej stolicy odsetek ten musi być zapewne większy. Oznajmił też, że placówki powinny zatrudnić specjalistów od diety bezmięsnej. Natomiast jak podała w rozmowie z redakcją dyrektorka zespołu żłobków miejskich, wytyczne ustala dla nich dyplomowany dietetyk, jednak „stanowisko autorytetów w dziedzinie dietetyki pediatrycznej wskazuje, że odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej dla najmłodszych dzieci jest bardzo trudne, a ryzyko nieprzestrzegania zaleceń duże”.

O „dietę alternatywną” można wprawdzie wnioskować, ale sprawy rozpatrywane są indywidualnie, nie jest to jedna z opcji żywienia do wyboru na stałe.
Radny Pelc chce to zmienić.

AK

Featured
Pies rozpozna, kiedy kłamiesz. Potwierdziły to badania Zwierzęta: niezawodne wsparcie dla osób z doświadczeniem chorób psychicznych Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 – chodźcie z nami! Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Pies rozpozna, kiedy kłamiesz. Potwierdziły to badania

Eksperymenty naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej (Vet Med Uni) w Wiedniu dowodzą, że ps…

czytaj więcej

Zwierzęta: niezawodne wsparcie dla osób z doświadczeniem chorób psychicznych

Czasopismo „BMC Psychiatry” opublikowało badania naukowców z Manchesteru. Jego wyniki wskazują na ni…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 – chodźcie z nami!

W sobotę 4 września w Warszawie w samo południe spod Pałacu Kultury i Nauki wyruszy uroczysty pochód…

czytaj więcej

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzy…

czytaj więcej

Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych

Jak wiadomo, latem wskaźnik porzuceń zwierząt domowych wzrasta o około 40 proc. Ale zwierzęta egzoty…

czytaj więcej

Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Jak donosi Reuters, od 2022 r. francuscy hodowcy będą musieli być wyposażeni w urządzenia do wykrywa…

czytaj więcej
Facebook