[wppb-login]

Żółwie z Galapagos jednak nie wymarły

jwlazlo
maj31/ 2021

Na jednej z wysp archipelagu Galapagos znaleziono żółwia z gatunku uznanego za wymarły. Żółwicę z gatunku Chelonoidis phantasticus znaleziono na wyspie Fernandina już prawie dwa lata temu, jednak do potwierdzenia przynależności gatunkowej niezbędne były dokładne testy. Teraz mamy pewność.

Wielkie żółwie z Fernandiny zostały po raz pierwszy opisane w 1906 roku na podstawie obserwacji zaledwie jednego osobnika. Samca Chelonoidis phantasticus znalazł podczas swojej wyprawy amerykański odkrywca i ornitolog Rollo Beck. Znaleziony żółw spośród pozostałych wyróżniał się siodłowatym kształtem skorupy oraz jej gładką strukturą. Odosobniony samiec bytował wyłącznie na lądzie i żywił się roślinami zbliżonymi do opuncji. Na żadnej z pobliskich wysp nie udało się znaleźć drugiego takiego żółwia.

Wszystkie kolejne wyprawy na wyspy Galapagos w poszukiwaniu przedstawicieli Chelonoidis phantasticus kończyły się fiaskiem. Gatunek uznano zatem za wymarły. W latach 60. udało się, co prawda, wypatrzeć z helikoptera ugryzienia na roślinach i odchody sugerujące obecność tych wielkich żółwi, jednakże nie spotkano żywego osobnika.

Na początku 2019 roku na wyspie Fernandina badacze trafili na żółwicę przypominającą zwierzęta opisane przez Rollo Becka ponad 100 lat wcześniej. By mieć absolutną pewność co do przynależności gatunkowej znalezionej samicy, wykonano szereg szczegółowych badań. Wyniki okazały się pozytywne – żółwica z Fernandiny to przedstawicielka błędnie uznanego za wymarły gatunku Chelonoidis phantasticus.
Żółwicę nazwano Fern i przewieziono do ośrodka badawczego mieszczącego się na wyspie Santa Cruz. Badacze wraz z pracownikami Parku Narodowego Galapagos planują kolejną ekspedycję w poszukiwaniu osobników tego niezwykłego gatunku.

WB

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook