[wppb-login]

Leo DiCaprio zachęca do weganizmu, by powstrzymać zmiany klimatu

Weronika Książek
Marzec12/ 2021

Oskarowy aktor promuje na portalu społecznościowym, Instagramie zastąpienie mięsa wegańskimi burgerami przynajmniej raz w tygodniu. DiCaprio posiada trzydzieści siedem i pół milinów obserwujących i w ten sposób postanowił szerzyć zielone nawyki żywieniowe. Jest inwestorem oraz ambasadorem popularnej marki Beyond Meat produkującej roślinne burgery.
Czwartego marca zamieścił wpisy na Facebooku oraz Twitterze, w których zachęca do dokonywania świadomych wyborów żywnościowych. Zwrócił się do obserwujących o podjęcie stopniowych kroków w celu złagodzenia skutków zmian klimatycznych i pomocy planecie.

„Każda osoba może pomóc planecie i ograniczyć zmiany klimatyczne, dokonując jednego małego wyboru co tydzień. Dołącz do mnie i BeyondMeat w naszej misji ponownego przemyślenia przyszłości żywności”, napisał aktor na Twitterze z hashtagiem „BeyondMeatPartner”.

DiCaprio zarówno dodał statystykę, w której przedstawiony jest wpływ spożywania tylko jednego bezmięsnego posiłku na tydzień oraz zdjęcie burgera marki i frytek. Jego aktywność brzmiała: „Gdyby każda osoba w USA wymieniła tylko jednego burgera wołowego tygodniowo na roślinny Beyond Burger, byłoby to odpowiednikiem usunięcia z dróg 12 milionów samochodów”.

Obserwatorzy portali społecznościowych pochwalili jego post. „Dziękuję Leonardo. Beyond to wspaniała firma i smakuje niesamowicie ”- napisał użytkownik Facebooka. Natomiast obserwator na Twitterze dodał: „Genialna inicjatywa! Działa tak dobrze dla wegetarian ORAZ niewegetarian”.

Aktor zainwestował również w inne marki produktów wegańskich, takich jak Califia Farms i Hippeas.

Czy wegańskie mięso naprawdę pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi?

Według LCA University of Michigan z 2018 r., Kalifornijska firma Beyond Meat ma udowodniony, pozytywny wpływ na środowisko. W porównaniu do standardowego burgera wołowego o wadze 80/20 funta, oparty na roślinach Beyond Burger wymaga znacznie mniej zasobów. Ma o 99 proc. mniejszy wpływ na niedobór wody oraz o 93 proc. mniejszy wpływ na użytkowanie gruntów. Zarówno zużywa się przy produkcji o 46 proc. mniej energii i o 90 proc. mniej gazów cieplarnianych niż burgery wołowe.

Mięso i nabiał szczególnie pochodzenia wołowego, ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie i zmianę klimatu. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa około 14,5 proc. rocznie światowych gazów cieplarnianych jest tworzonych od zwierząt gospodarskich. To prawie taki sam wynik, jaki posiadają emisje wszystkich samochodów osobowych, ciężarowych, samolotów i statków współcześnie. Te statystyki są między innymi powodem, dla którego DiCaprio i inni chcą, aby ludzie na całym świecie byli świadomi spożywania mięsa oraz podjęli kroki w celu jego ograniczenia.

W poprzednim miesiącu inny inwestor Beyond Meat, Bill Gates, stwierdził, że bogate kraje, które nie są uzależnione od hodowli bydła, powinny porzucić wołowinę, aby przetrwać i ograniczyć zmiany klimatyczne. „Nie sądzę, żeby w 80 najbiedniejszych krajach było mięso syntetyczne” – wyjaśnił. Dodatkowo dodał: „Myślę, że wszystkie bogate kraje powinny przejść na w 100 proc. syntetyczną wołowinę”.

W kwietniu 2019 roku były wiceprezydent Al Gore oświadczył, że wegańskie hamburgery mogą pomóc odwrócić zmiany klimatyczne. „Mamy teraz Niemożliwe Uderzenie… To jest powód do nadziei”, wyjaśnił.

Every single person can help the planet and reduce climate change with one small choice every week. Join me and Beyond Meat in our mission to rethink the future of food. #BeyondMeatPartner

Opublikowany przez Leonardona DiCapria Czwartek, 4 marca 2021

Początki aktywizmu Leonardo DiCaprio

Wpis aktora dot. Beyond Meat to nie pierwszy raz, kiedy DiCaprio wypowiedział się o zmianach klimatycznych oraz środowiska. Jednak w ostatnich latach zdobywca Oscara spotkał również się z krytyką za częste podróże prywatnym odrzutowcem. Dlatego coraz głośniej odnosi się do kwestii, jakie wpływają na planetę w różne sposoby.

W 1998 roku założył tytułową Leonardo DiCaprio Fundację w celu rozwiązywania największych problemów środowiskowych na świecie. Od tamtej pory aktor oddany jest organizacji (i planecie). DiCaprio wyprodukował wiele filmów dokumentalnych i filmów o tematyce środowiskowej. Zarówno zachęcał innych do wypowiadania się przeciwko zmianom klimatycznym.

W 2018 roku LDF nawiązało współpracę z Jane Goodall Institute, aby wprowadzić pełną gamę wegańskiej odzieży wspierającej ochronę małp. Asortyment o nazwie „Nie pozwól im zniknąć” obejmował między innymi organiczne T-shirty, bluzy z kapturem z recyklingu.
Natomiast w czerwcu 2020 roku aktor potwierdził, że zamierza wyprodukować nowy film o zagrożonych gorylach górskich w Parku Narodowym Virunga w Kongo. Film pojawi się na platformie Netflix i będzie adaptacją nagrodzonego w 2014 roku filmu dokumentalnego Virunga. Napisany zostanie przez oscarowego reżysera i scenarzysty ‒ Barry’ego Jenkinsa.

W październiku 2020 roku mieszkaniec Kalifornii poparł na Instagramie ustawę Preventing Future Pandemics Act. Ustawa wprowadzona przez senatorów Cory Bookera (D-NJ) i Johna Cornyna (R-TX) chce zamknąć żywe targi zwierząt oraz powstrzymać handel niektórymi dzikimi zwierzętami przeznaczonymi do spożycia przez ludzi. „Jeśli zależy Ci na zapobieganiu kolejnej pandemii, poproś senatora o współsponsorowanie Senatu Bill S. 4749, ustawy o zapobieganiu przyszłym pandemiom, wprowadzonej przez @corybooker i @johncornyn” – zamieścił wtedy komentarz Leondardo DiCaprio. – „Abyśmy mogli zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia pandemii, takiej jak COVID”.

Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook