[wppb-login]

Chiny: w kierunku nietestowania kosmetyków na zwierzętach [VEGE Premium]

Weronika Książek
Marzec10/ 2021

Czyżby nadchodził wyczekiwany koniec testów na zwierzętach? Chiny ogłosiły, że od 1 maja zniosą obowiązek testowania na zwierzętach kosmetyków importowanych.

Premier Li Keqiang oświadczył już pod koniec 2019 roku, że planowane jest ich zniesienie jeszcze przed kwietniem 2020, jednak nadejście pandemii zepchnęło wówczas prace nad tą kwestią z listy priorytetów.
Niestety, nie dotyczy to wszystkich kosmetyków, a jedynie „ogólnych”, takich jak np. szampony, żele pod prysznic czy kosmetyki do makijażu. Obowiązkiem testowania będą nadal objęte kosmetyki bardziej specjalistyczne, np. farby do włosów, preparaty wybielające skórę, filtry przeciwsłoneczne itp.

Niemniej jednak, należy to uznać za ogromny krok we właściwą stronę – podczas gdy na świecie zdecydowanie się od testowania na zwierzętach odchodzi, Chiny stanowiły niechlubny wyjątek, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę testów w kraju tak mocno zaludnionym.

Warto też zauważyć, że oprócz deklaracji o zakończeniu testów, Chiny zatwierdziły również dwie metody testowania bez wykorzystania zwierząt, co potwierdza jeszcze chęć całkowitego odejścia od ich eksploatacji w niedalekiej przyszłości.
Poza niemałym sukcesem w kwestii ochrony zwierząt, wydaje się, zniesienie obowiązku testów na zwierzętach jest spójne z ambitnymi planami Chin o osiągnięciu szczytu emisji CO2 do 2030 roku i neutralności węglowej do 2060. Podobnie jak hodowle przemysłowe, laboratoria w których prowadzone są testy na zwierzętach wytwarzają znaczące ilości odpadów. Niewątpliwie jest to krok korzystny również wizerunkowo i marketingowo – chiński rynek otwiera się w ten sposób na marki, które ze względów etycznych nie chciały wcześniej eksportować swoich produktów do Chin.

Aleksandra Bełdowicz

 

Featured
Pies rozpozna, kiedy kłamiesz. Potwierdziły to badania Zwierzęta: niezawodne wsparcie dla osób z doświadczeniem chorób psychicznych Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 – chodźcie z nami! Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Pies rozpozna, kiedy kłamiesz. Potwierdziły to badania

Eksperymenty naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej (Vet Med Uni) w Wiedniu dowodzą, że ps…

czytaj więcej

Zwierzęta: niezawodne wsparcie dla osób z doświadczeniem chorób psychicznych

Czasopismo „BMC Psychiatry” opublikowało badania naukowców z Manchesteru. Jego wyniki wskazują na ni…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 – chodźcie z nami!

W sobotę 4 września w Warszawie w samo południe spod Pałacu Kultury i Nauki wyruszy uroczysty pochód…

czytaj więcej

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzy…

czytaj więcej

Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych

Jak wiadomo, latem wskaźnik porzuceń zwierząt domowych wzrasta o około 40 proc. Ale zwierzęta egzoty…

czytaj więcej

Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Jak donosi Reuters, od 2022 r. francuscy hodowcy będą musieli być wyposażeni w urządzenia do wykrywa…

czytaj więcej
Facebook