[wppb-login]

Chiny: w kierunku nietestowania kosmetyków na zwierzętach [VEGE Premium]

Weronika Książek
marzec10/ 2021

Czyżby nadchodził wyczekiwany koniec testów na zwierzętach? Chiny ogłosiły, że od 1 maja zniosą obowiązek testowania na zwierzętach kosmetyków importowanych.

Premier Li Keqiang oświadczył już pod koniec 2019 roku, że planowane jest ich zniesienie jeszcze przed kwietniem 2020, jednak nadejście pandemii zepchnęło wówczas prace nad tą kwestią z listy priorytetów.
Niestety, nie dotyczy to wszystkich kosmetyków, a jedynie „ogólnych”, takich jak np. szampony, żele pod prysznic czy kosmetyki do makijażu. Obowiązkiem testowania będą nadal objęte kosmetyki bardziej specjalistyczne, np. farby do włosów, preparaty wybielające skórę, filtry przeciwsłoneczne itp.

Niemniej jednak, należy to uznać za ogromny krok we właściwą stronę – podczas gdy na świecie zdecydowanie się od testowania na zwierzętach odchodzi, Chiny stanowiły niechlubny wyjątek, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę testów w kraju tak mocno zaludnionym.

Warto też zauważyć, że oprócz deklaracji o zakończeniu testów, Chiny zatwierdziły również dwie metody testowania bez wykorzystania zwierząt, co potwierdza jeszcze chęć całkowitego odejścia od ich eksploatacji w niedalekiej przyszłości.
Poza niemałym sukcesem w kwestii ochrony zwierząt, wydaje się, zniesienie obowiązku testów na zwierzętach jest spójne z ambitnymi planami Chin o osiągnięciu szczytu emisji CO2 do 2030 roku i neutralności węglowej do 2060. Podobnie jak hodowle przemysłowe, laboratoria w których prowadzone są testy na zwierzętach wytwarzają znaczące ilości odpadów. Niewątpliwie jest to krok korzystny również wizerunkowo i marketingowo – chiński rynek otwiera się w ten sposób na marki, które ze względów etycznych nie chciały wcześniej eksportować swoich produktów do Chin.

Aleksandra Bełdowicz

 

Featured
Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy Papież Franciszek apeluje do polityków o zerową emisję CO2 Kodeks honorowy żyraf. Walczą tylko fair play

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej

Papież Franciszek apeluje do polityków o zerową emisję CO2

Wraz z innymi przywódcami religijnymi papież Franciszek na początku tego tygodnia wystosował do świa…

czytaj więcej

Kodeks honorowy żyraf. Walczą tylko fair play

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze obserwowali żyrafy w rezerwacie rzeki Mogalakwena w RPA i ich…

czytaj więcej
Facebook