[wppb-login]

Najstarszy dziki ptak świata wydał na świat pisklę

Weronika Książek
Marzec08/ 2021

Pisklę ptaka uważanego za „najstarszego znanego dzikiego ptaka w historii” przyszło na świat początkiem lutego w Midway Atoll w USA.

Albatros płci żeńskiej o imieniu Wisdom ma siedemdziesiąt lat. Naukowcy przyglądają się życiu samicy od 1956 roku, kiedy ornitolog Chandler Robbins zaobrączkował pięcioletniego wówczas ptaka. Pisklę ptaka uważanego za „najstarszego znanego dzikiego ptaka w historii” przyszło na świat początkiem lutego w Midway Atoll – narodowym rezerwacie przyrody w północnej części Pacyfiku, w której co roku ponad milion albatrosów wraca do gniazd.

Tatą pisklęcia jest długoletni partner Akeakamai. Według agencji US Fish & Wildlife Service (USFWS) opiekującej się ptakami, stanowią parę od 2010 roku. USFWS stwierdził również, że albatrosy znajdują życiowych partnerów dzięki kolektywnym „imprezom tanecznym”.

„Wierzymy, że Wisdom miała innych partnerów” – pisze na profilu agencji na platformie Medium dr Beth Flint, biolożka zatrudniona w US Fish and Wildlife Service – „Chociaż albatrosy łączą się w pary na całe życie, w razie potrzeby mogą znaleźć nowych partnerów – na przykład jeśli przeżyją swojego pierwszego partnera”.

💙 Czy wiecie, jak wyjątkowym ptakiem jest albatros? Jego miłosny taniec jest już legendarny – i stanowi inspirację dla…

Opublikowany przez Magazyn VEGE Piątek, 8 stycznia 2021

Agencja USFWS przypuszcza, że Wisdom łącznie wydała na świat ponad 30 piskląt.

Pojawienie się na świecie następnego pisklęcia najstarszego ptaka na świecie wywołało ekscytację również w organizacji BirdLife Australii. Organizacja zajmuje się poprawianiem dobrostanu australijskiego ptactwa.

– Ponieważ gniazduje ona tylko co dwa lata, międzynarodowa społeczność obserwatorów ptaków z niecierpliwością czeka, by zobaczyć, czy uda jej się wrócić i założyć gniazdo –  mówi Sean Dooley, manager do spraw publicznych w organizacji. – Szanse są marne, więc ilekroć ma to miejsce, jest to dla wielu powód do świętowania.

Szanse albatrosów są marne, ponieważ współcześnie nie mają łatwego życia. Są powolnymi łowcami, dlatego rybołówstwo i inne gałęzie przemysłu rybnego zabierają im pokarm. Ptakom nie sprzyjają również zmiany klimatyczne. Zmiany w prądach wodnych, temperaturach wody i wiatrach są powodem ciągle zmniejszającego się zakresu, w którym latają aby znaleźć pożywienie. Skutkuje to tym, że ich ofiary poszukują zimniejszej wody. Jest to duże zagrożenie, z którym borykają się wszystkie ptaki morskie, ale w szczególności powolne albatrosy.

Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook