Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Adidas robi buty z odpadów z oceanów

marzec 05 2021

Marka sportowa produkuje rocznie czterysta tysięcy par obuwia. Takiej wielkiej produkcji potrzeba dużo materiałów. Stałe tworzenie materiałów jest złe dla środowiska, dlatego postanowiono znaleźć inne źródła.

Adidas chce do 2024 roku zastąpić poliester materiałem pochodzącym z recyklingu. Aktualnie ich sportowe ubrania zawierają ponad 40 proc. tworzyw z recyklingu. W tym buty i górne części ubrań, na przykład koszulki.

Eksperci zakładają, że za trzydzieści lat w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Badania pokazują, że 90 proc. ptaków morskich zjada odpady ze sztucznych odpadów. Zanieczyszczenie morskich terenów jest szkodliwe zarówno dla zwierząt i ludzi, dlatego Adidas zaczął współpracę z organizacją ekologiczną Parley for the Oceans. Marka sportowa podaje, że w tej współpracy powstrzymują dostanie się do oceanów 2810 ton tworzyw sztucznych.

Adidas’ goal is to replace all virgin polyester with recycled polyester by 2024.

Opublikowany przez Science Insider Sobota, 13 lutego 2021

Najpierw odpady są zbierane przez Parley z obszarów przybrzeżnych, na przykład Malediwów. Potem następuje sortowanie, odpowiednie części wysyłają do zakładu przetwórczego Adidasa. Stosują butelki z tworzyw sztucznych, które zawierają politereftalan etylenu (PET). Natomiast plastik nienadający się do obróbki, jak nakrętki, wędruje do zakładów recyklingu.

Zakłady produkcyjne początkowo kruszą, myją, odwadniają odpady. Później zachodzi proces przeróbki na małe plastikowe płatki. Te płatki zostają podgrzewane, suszone i chłodzone, a na końcu cięte na kawałki. Poliester głównie jest tworzony z ropy naftowej. Marka ubrań topi jego granulki w celu wyprodukowania włókna, które przędź się w formę przędzy poliestrowej, „plastiku oceanicznego” (Ocean Plastic).
Kolekcja ubrań z Parley for the Oceans pochodzi z ponad 75 proc. przechwyconych morskich odpadów. Posiadają one porównywalną wygodę i jakość, jak inne buty Adidasa. Produkcja używa mniej wody, chemikaliów oraz zapobiega zanieczyszczeniu plastikiem. Taką odzież użyto m.in. w rozgrywkach futbolu amerykańskiego, baseballu, NHL, Australian Open. Jednak owa produkcja nie eliminuje całkowicie zanieczyszczeń plastikiem.

Pranie odzieży poliestrowej może doprowadzić do powstania mikrowłókien, które często trafiają do oceanów. Marka radzi rzadsze pranie, przy pełnej pralce i zimnej wodzie.

Adidas przygotowuje również buty Futurecraft Loop, które całkowicie nadają się do recyklingu. Niezwykłą rzeczą jest to, że będzie można je zwrócić i uszyć z nich nową parę. Futurecraft Loop są planowane do sprzedaży na rok 2021. Projekt Adidasa ze współpracą z Parley ma wielkie znaczenie dla poprawy środowiska.