[wppb-login]

Powstanie stanowisko wysłannika ONZ do spraw klimatu

Weronika Książek
Luty25/ 2021

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ dot. bezpieczeństwa klimatycznego, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował utworzenia stanowiska wysłannika Narodów Zjednoczonych ds. klimatu. Jego zadaniem byłoby koordynowanie działań RB w tym obszarze.

Gospodarzem wirtualnego spotkania był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Wziął w nim również udział David Attenborough. Biolog, pisarz i autor programów dokumentalnych o przyrodzie. Biolog zwrócił się do członków Rady Bezpieczeństwa debatujących na temat bezpieczeństwa klimatycznego i powiedział: – Nie zazdroszczę wam odpowiedzialności, jaką w związku z tym bierzecie na siebie.

Odniósł się do niszczenia środowiska naturalnego, ostrzegając: „Jeżeli pójdziemy nadal tą drogą, to grozi nam załamanie wszystkiego, co daje nam bezpieczeństwo: produkcji żywności, dostępu do czystej wody, temperatury, w której jesteśmy w stanie żyć, i łańcucha pokarmowego oceanów”.

– A jeśli świat natury nie będzie w stanie spełnić swych najbardziej podstawowych potrzeb, to szybko załamie się duża część naszej cywilizacji – dodał Attenborough.

Natomiast brytyjski premier, który również będzie jesiennym gospodarzem szczytu ONZ w Glasgow, stwierdził na wtorkowym posiedzeniu: – Wiem, że wielu ludzi na całym świecie powie (o naszej debacie), że są to zielone bzdury, wygłaszane przez tłumy wielbicieli drzew i zjadaczy tofu, które nie są godne międzynarodowej dyplomacji i międzynarodowej polityki (…) Nie mógłbym bardziej nie zgadzać się z takim stanowiskiem.

Zaplanowany szczyt w Glasgow będzie największym międzynarodowym spotkaniem poświęconym klimatowi od czasów konferencji w Paryżu w 2015 roku. Tamto spotkanie przyniosło podpisanie Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Około dwieście krajów zobowiązało się wtedy do podjęcia kroków, aby powstrzymać ocieplanie się planety.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał państwa, korporacje, miasta i instytucje finansowe do podjęcia zobowiązań dot. emisji gazów cieplarnianych.

Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook