[wppb-login]

Pierwsza sklonowana fretka!

Weronika Książek
Luty23/ 2021

Elizabeth Ann to pierwszy przykład sklonowania fretki czarnonogiej. Materiał genetyczny użyty przy procesie pochodzi od zwierzęcia sprzed trzydziestu lat. Jego komórki zostały zamrożone, aby wykorzystać je w przyszłości.
Samiczka tchórza czarnołapego przyszła na świat 10 grudnia 2020 roku. Klonowanie udało się dzięki użyciu komórek dzikiego osobnika z 1988 roku. Po śmierci zwierzęcia, jego komórki poddano kriokonserwacji – podaje w oświadczeniu US Fish and Wildlife Service (USFWS), agencja zaangażowana w proces.

Powodem sklonowania fretki była bardzo mała pula genetyczna. Obecnie żyjące osobniki mają tylko siedmiu przodków. Poszerzenie puli genowej może zmniejszyć ryzyko chorób i wad wynikających z tzw. chowu wsobnego.

Sklonowanie tchórza czarnołapego jest pierwszym procesem zwierzęcia zagrożonego wyginięciem w Stanach Zjednoczonych. „New York Times” podaje, że sklonowane rodzeństwo jest w drodze na świat, a potencjalni partnerzy (również sklonowani) pojawią się za kilka miesięcy. Jednocześnie to pierwszy przypadek w Ameryce Północnej.

Naukowcy dotychczas rozmnażali fretki czarnonogie metodą in vitro. Fakt, że ich populacja liczy dzisiaj ponad dwustu osobników, jest sukcesem badaczy. Stwarza nadzieję dla gatunku, który mógł przestać istnieć. Według Revive & Restore od dwustu pięćdziesięciu do trzystu pięćdziesięciu fretek żyje w niewoli. Natomiast trzysta kolejnych w miejscach reintrodukcji na wolności. Ograniczona różnorodność genetyczna jest wyzwaniem dla odnowienia.

Projekt klonowania fretki czarnonogiej rozpoczął się już w 2013 roku i był wynikiem współpracy między USFWS, Revive & Restore, firmą ViaGen Pets & Equine, San Diego Zoo Global oraz Association of Zoos and Aquariums.

Featured
Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję! Polska pustynnieje z dnia na dzień Przeczytasz w numerze 6/2021 W głębi lasu W stronę Włoch

Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm

Ekskluzywna restauracja Eleven Madison Park w Nowym Jorku po zamknięciu z powodu pandemii koronawiru…

czytaj więcej

Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję!

Organizacje działające na rzecz praw zwierząt w UE domagają się, by w strukturach unijnych mogło fun…

czytaj więcej

Polska pustynnieje z dnia na dzień

Obecna epoka nazywana jest antropocenem, czyli czasem radykalnych zmian w środowisku naturalnym spow…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 6/2021

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:
na temat
PRAWO DO BREDNI – Praw…

czytaj więcej

W głębi lasu

Las jest bardzo ważnym archetypem w kulturze, o czym możemy się przekonać, analizując podania i baśn…

czytaj więcej

W stronę Włoch

Nie wiemy, kiedy uda nam się wrócić w nasze ulubione wakacyjne rejony. Spróbujmy ich jednak posmakow…

czytaj więcej
Facebook