[wppb-login]

Facebookowa walka klimatyczna z fake newsami

Weronika Książek
Luty22/ 2021

Serwis społecznościowy wprowadza oznaczenie dot. kryzysu klimatycznego w ten sposób, jaki obowiązuje przy wpisach na temat COVID-19. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć problem szerzącej się dezinformacji.

Etykieta będzie odnajdywać i oznaczać posty związane z klimatem. Ale nie sprawdzi ich prawdziwości. Użytkownicy Facebooka zostaną skierowani do centrum informacji o klimacie, gdzie znajdą najczęstsze przykłady fake newsów. Takie wzory dadzą odbiorcom podstawową wiedzę, aby mogli odróżniać rzeczywiste informacje. Serwis opracował je we współpracy z ekspertami ds. komunikacji klimatycznej, m.in. z uniwersytetów Cambridge i Yale.

Facebook od dłuższego czasu stara się walczyć z dezinformacją w internecie. Na razie zatrudnił do tego pracowników, którzy sprawdzają wiarygodność zgłaszanych postów.

Dwa lata temu, zgodnie z wewnętrzną polityką firmy, zakazano oznaczenia nieprawdziwych informacji o kryzysie klimatycznym. Ta decyzja wywołała spory. Po tym prezes serwisu ‒ Mark Zuckerberg podał, że serwis społecznościowy przy walce z fake newsami, wprowadzi etykietowanie postów.

Owa funkcja działa dotychczasowo na terenie USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Planowane jest również wprowadzenie jej w szesnastu innych państwach. Użytkownicy serwisu przy szukaniu informacji na dany temat będą skierowani do Programu Środowiskowego ONZ. Aktualnie jest nieznana liczba odwiedzających centrum informacji o klimacie. Na podstawie podobnego centrum szacuje się aktywność sześciuset milinów użytkowników.

Featured
Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję! Polska pustynnieje z dnia na dzień Przeczytasz w numerze 6/2021 W głębi lasu W stronę Włoch

Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm

Ekskluzywna restauracja Eleven Madison Park w Nowym Jorku po zamknięciu z powodu pandemii koronawiru…

czytaj więcej

Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję!

Organizacje działające na rzecz praw zwierząt w UE domagają się, by w strukturach unijnych mogło fun…

czytaj więcej

Polska pustynnieje z dnia na dzień

Obecna epoka nazywana jest antropocenem, czyli czasem radykalnych zmian w środowisku naturalnym spow…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 6/2021

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:
na temat
PRAWO DO BREDNI – Praw…

czytaj więcej

W głębi lasu

Las jest bardzo ważnym archetypem w kulturze, o czym możemy się przekonać, analizując podania i baśn…

czytaj więcej

W stronę Włoch

Nie wiemy, kiedy uda nam się wrócić w nasze ulubione wakacyjne rejony. Spróbujmy ich jednak posmakow…

czytaj więcej
Facebook