[wppb-login]

Kropla drąży skałę, czyli rób swoje

Weronika Książek
Styczeń29/ 2021

Nadzieja jest czymś, czego dziś szczególnie brakuje ludzkości. Warto w tym trudnym czasie przewartościować sobie kategorie „sukcesu” i „dobrego życia”.

Każdy, komu nie jest obojętny los zwierząt, wie doskonale, jak łatwo jest popaść w poczucie beznadziei, a nawet w rozpacz w obliczu ich traktowania przez ludzi. Podobne uczucia wzbudza kwestia walki z katastrofą klimatyczną, dewastacją środowiska, wycinaniem lasów, inwazją plastiku czy marnowaniem żywności. Spraw uznawanych za beznadziejne jest mnóstwo także w dziedzinie praw człowieka. Otacza nas morze globalnej niesprawiedliwości, biedy, przemocy, nierówności społecznych, obojętności na los innych. Niektórzy mówią: „świata nie zmienisz”. Godzą się na nieuniknione – ich zdaniem – cierpienie i wracają do swoich spraw. Trzeba przecież jakoś żyć, a żyć w rozpaczy z powodu ułomności tego świata byłoby bezcelowym dostarczaniem cierpień sobie. Są jednak tacy, którzy wbrew wszystkim przeciwnościom, wydawałoby się wbrew rozsądkowi i logice, poświęcają uwagę i energię na „sprawy beznadziejne”. Skąd czerpią poczucie sensu i nadzieję? Czy trzeba mieć serce (i umysł) aktywistki lub aktywisty i dokonywać heroicznych czynów, żeby zmieniać świat?

Nadziei nie sprzyjają aktualne wydarzenia i coraz bardziej alarmujące informacje o katastrofie klimatycznej. Pandemia wywróciła życie wielu z nas do góry nogami. Wiele wskazuje na to, że nawet jeśli rozwiążemy problem tego konkretnego wirusa, to świat nie wróci do stanu sprzed epoki COVID-19. Najprawdopodobniej będzie to inna rzeczywistość, ale dziś nie sposób stwierdzić, jak będzie wyglądać. Postępujące zmiany klimatyczne tylko zwiększają ryzyko przyszłych pandemii. Jak zachować nadzieję w tych okolicznościach i znaleźć sposób na przystosowanie się do świata, który gwałtownie zmienia się na naszych oczach, a my nie wiemy, w jakim kierunku zmierzamy?

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook