[wppb-login]

Kropla drąży skałę, czyli rób swoje

Weronika Książek
styczeń29/ 2021

Nadzieja jest czymś, czego dziś szczególnie brakuje ludzkości. Warto w tym trudnym czasie przewartościować sobie kategorie „sukcesu” i „dobrego życia”.

Każdy, komu nie jest obojętny los zwierząt, wie doskonale, jak łatwo jest popaść w poczucie beznadziei, a nawet w rozpacz w obliczu ich traktowania przez ludzi. Podobne uczucia wzbudza kwestia walki z katastrofą klimatyczną, dewastacją środowiska, wycinaniem lasów, inwazją plastiku czy marnowaniem żywności. Spraw uznawanych za beznadziejne jest mnóstwo także w dziedzinie praw człowieka. Otacza nas morze globalnej niesprawiedliwości, biedy, przemocy, nierówności społecznych, obojętności na los innych. Niektórzy mówią: „świata nie zmienisz”. Godzą się na nieuniknione – ich zdaniem – cierpienie i wracają do swoich spraw. Trzeba przecież jakoś żyć, a żyć w rozpaczy z powodu ułomności tego świata byłoby bezcelowym dostarczaniem cierpień sobie. Są jednak tacy, którzy wbrew wszystkim przeciwnościom, wydawałoby się wbrew rozsądkowi i logice, poświęcają uwagę i energię na „sprawy beznadziejne”. Skąd czerpią poczucie sensu i nadzieję? Czy trzeba mieć serce (i umysł) aktywistki lub aktywisty i dokonywać heroicznych czynów, żeby zmieniać świat?

Nadziei nie sprzyjają aktualne wydarzenia i coraz bardziej alarmujące informacje o katastrofie klimatycznej. Pandemia wywróciła życie wielu z nas do góry nogami. Wiele wskazuje na to, że nawet jeśli rozwiążemy problem tego konkretnego wirusa, to świat nie wróci do stanu sprzed epoki COVID-19. Najprawdopodobniej będzie to inna rzeczywistość, ale dziś nie sposób stwierdzić, jak będzie wyglądać. Postępujące zmiany klimatyczne tylko zwiększają ryzyko przyszłych pandemii. Jak zachować nadzieję w tych okolicznościach i znaleźć sposób na przystosowanie się do świata, który gwałtownie zmienia się na naszych oczach, a my nie wiemy, w jakim kierunku zmierzamy?

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord UK zakaże handlu płetwami rekinów Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czy…

czytaj więcej

UK zakaże handlu płetwami rekinów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zabroni importu i eksportu odciętych płetw, a także wyrobów, któr…

czytaj więcej

Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda razem z zespołem z Rosji chcą przywrócić do życia wymarły gatunek p…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak

Marsz Wyzwolenia Zwierząt przeszedł ulicami Warszawy. Była tam dziennikarka Magazynu VEGE Joanna Has…

czytaj więcej

ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie

Zbierzmy milion podpisów, by wzmocnić zakaz testowania na zwierzętach w Unii Europejskiej! Dziś wbre…

czytaj więcej

Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Najnowsze badania z UK potwierdzają, że na obszarach z oświetleniem ulicznym populacje gąsienic spad…

czytaj więcej
Facebook