[wppb-login]

Gwiazdka Michelin dla wegańskiego lokalu we Francji!

Weronika Książek
Styczeń21/ 2021

Czy można zjeść wegańskie dania we francuskiej restauracji na światowym poziomie? Oui!

ONA (od: nON-Animale), wegańska restauracja w Ares niedaleko Bordeaux, została właśnie uhonorowana pierwszą gwiazdką Michelin, co stanowi dowód na to, że kraj słynący z mocno mięsnej kuchni, otworzył się wreszcie na kuchnię roślinną. Wegańskie placówki otrzymały już gwiazdki Michelin w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech, ale to pierwsze tej rangi wyróżnienie dla francuskiej restauracji.

ONA znalazła się również wśród 33 restauracji w całym kraju, które otrzymały zieloną gwiazdkę, nową kategorię stworzoną w zeszłym roku przez przewodnik Michelin, który nagradza restauracje, które „są zaangażowane w propagowanie szlachetnego, zrównoważonego podejścia do gastronomii”. Mr. Poullenec, szef Michelin Guide, powiedział, że inspektorzy szukali restauracji, które współpracują z lokalnymi producentami, uprawiają własne owoce i warzywa lub ograniczają ilość odpadów wytwarzanych w kuchni.

Enfin! France receives a vegan only Michelin star, as ONA becomes the first French plant-based restaurant to be awarded…

Opublikowany przez Vegconomist Global Wtorek, 19 stycznia 2021

Szefową kuchni w ONA jest Claire Vallée, która pochodzi ze wschodniego miasta Nancy, jest z wykształcenia archeologiem, a w gotowaniu zakochała się po podjęciu letniej pracy w Szwajcarii. Swoje umiejętności doskonaliła przez kilka lat, m.in. w Tajlandii, gdzie odkryła potencjał smacznej kuchni skoncentrowanej na roślinach, przyprawach, warzywach i ziołach.

Gdy w 2016 roku postanowiła otworzyć w pełni wegańską restaurację w Ares, banki nie widziały potencjału w miejscu serwującym potrawy bez mięsa i nie chciały udzielić jej pożyczki. Pani Vallée postawiła więc na crowfunding i zwróciła się do La Nef – organizacji specjalizującej się w pożyczkach dla etycznych i przyjaznych dla środowiska firm. Początki ONA nie były więc łatwe, tym większa jednak satysfakcja z wyróżnienia Michelin.

The vegan restaurant ONA restaurant gastronomique Bio&Vegan in France won a Michelin star. This is the first time a…

Opublikowany przez The Animal Reader Wtorek, 19 stycznia 2021

ONA serwuje m.in. wegańskie foie gras, tatara z wodorostów czy owocową pastę yuzu. Fanów wykwintnych potraw roślinnych przybywa, co daje nadzieję na to, że kuchnia wegańska będzie we Francji wciąż zdobywać popularność.

AB

Featured
Szczury laboratoryjne uratowane! Przeczytasz w numerze 3/2021: Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce Samotność na fermie Naturalne sprzątanie bez tajemnic Jeśli kochasz, puść wolno

Szczury laboratoryjne uratowane!

Ponad 1300 szczurów nie zostanie wykorzystanych w źle zaplanowanym doświadczeniu na zwierzętach za o…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 3/2021:

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

SŁOWO O RÓWNOŚCI – felieton re…

czytaj więcej

Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce

Roślinny zamiennik mięsa zaczął być często kupowanym produktem na polskim rynku. Vegeburgera jest te…

czytaj więcej

Samotność na fermie

Wiele lat temu umówiłem się ze znajomą hodowczynią z rodzinnego miasteczka, żeby któregoś dnia pokaz…

czytaj więcej

Naturalne sprzątanie bez tajemnic

„Wiosna, ach to ty!” – refren tej piosenki oznacza, że przyroda budzi się do życia, oraz… że zbliża …

czytaj więcej

Jeśli kochasz, puść wolno

Przedstawiamy fragment wideosłuchowiska edukacyjnego dla najmłodszych o naszym przywiązaniu do zwier…

czytaj więcej
Facebook