Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Rynek roślinnych zamienników mięs i wędlin w 2024 będzie wart 23 mld dolarów

grudzień 28 2020

Światowy sektor roślinnych substytutów mięsa jest obecnie wart 20,7 miliardów dolarów, a do 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,2 miliarda dolarów – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Euromonitor.

Światowe zainteresowanie hasłem „mięso roślinne” gwałtownie wzrosło na początku 2019 roku, miesiące przed pierwszą ofertą publiczną Beyond Meat, jak wynika z trendów Google. Rynek wegańskich zamienników mięsa wciąż się rozwija – wzrost ten jest stymulowany m.in. obawami, takimi jak dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i pandemia Covid-19.

Popyt na alternatywne produkty mięsne wzrósł i będzie nadal rósł, ale branża wciąż musi pokonać przeszkody w różnych częściach świata – twierdzą analitycy. Obejmuje to bariery kulturowe, sprzeciw obecnych firm mięsnych i ryzyko incydentu, który wpłynie na zaufanie konsumentów.

„W erze wstrząsów i niestabilności budowanie łańcucha wartości niskiego ryzyka oznacza skupienie się na tym, gdzie są możliwości, a przejście na mięso pochodzenia roślinnego nie wykazuje oznak spowolnienia” – mówi Elaine Siu, dyrektor zarządzająca The Good Food Instytut Azji i Pacyfiku.

W październiku Unia Europejska odrzuciła poprawkę nr 165 (tzw. poprawka veggie burger), zakazującą restauracjom i sklepom używania słów takich jak kiełbasa czy burger przy opisywaniu roślinnych alternatyw dla mięsa.

Amerykańskie Stowarzyszenie Cattlemen’s Association złożyło w 2018 roku petycję z prośbą o oficjalną definicję terminów „wołowina” i „mięso” w celu uniknięcia opisywania białek roślinnych. Simon Powell, szef działu badań tematycznych w amerykańskim banku Jefferies uważa, że to właśnie sprzeciw branży mięsnej w kwestii nazewnictwa, może być jedną z głównych przeszkód w dalszym rozwoju rynku roślinnych zamienników mięsa.

Powell uważa również, że jeśli którakolwiek z roślinnych firm „mięsnych” miałaby „jakiś wypadek” lub problem z recepturą produktu, która poskutkowałaby „masowym wycofaniem produktu”, klienci mogliby obawiać się spożywania tych alternatyw.

Pomijając jednak możliwe komplikacje, wszystko wskazuje na to, że rynek roślinnych zamienników mięsa będzie konsekwentnie rósł w siłę – niewykluczone, że jego wartość przerośnie prognozy Euromonitora.

AB