[wppb-login]

Rynek roślinnych zamienników mięs i wędlin w 2024 będzie wart 23 mld dolarów

Weronika Książek
Grudzień28/ 2020

Światowy sektor roślinnych substytutów mięsa jest obecnie wart 20,7 miliardów dolarów, a do 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,2 miliarda dolarów – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Euromonitor.

Światowe zainteresowanie hasłem „mięso roślinne” gwałtownie wzrosło na początku 2019 roku, miesiące przed pierwszą ofertą publiczną Beyond Meat, jak wynika z trendów Google. Rynek wegańskich zamienników mięsa wciąż się rozwija – wzrost ten jest stymulowany m.in. obawami, takimi jak dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i pandemia Covid-19.

Popyt na alternatywne produkty mięsne wzrósł i będzie nadal rósł, ale branża wciąż musi pokonać przeszkody w różnych częściach świata – twierdzą analitycy. Obejmuje to bariery kulturowe, sprzeciw obecnych firm mięsnych i ryzyko incydentu, który wpłynie na zaufanie konsumentów.

„W erze wstrząsów i niestabilności budowanie łańcucha wartości niskiego ryzyka oznacza skupienie się na tym, gdzie są możliwości, a przejście na mięso pochodzenia roślinnego nie wykazuje oznak spowolnienia” – mówi Elaine Siu, dyrektor zarządzająca The Good Food Instytut Azji i Pacyfiku.

W październiku Unia Europejska odrzuciła poprawkę nr 165 (tzw. poprawka veggie burger), zakazującą restauracjom i sklepom używania słów takich jak kiełbasa czy burger przy opisywaniu roślinnych alternatyw dla mięsa.

Amerykańskie Stowarzyszenie Cattlemen’s Association złożyło w 2018 roku petycję z prośbą o oficjalną definicję terminów „wołowina” i „mięso” w celu uniknięcia opisywania białek roślinnych. Simon Powell, szef działu badań tematycznych w amerykańskim banku Jefferies uważa, że to właśnie sprzeciw branży mięsnej w kwestii nazewnictwa, może być jedną z głównych przeszkód w dalszym rozwoju rynku roślinnych zamienników mięsa.

Powell uważa również, że jeśli którakolwiek z roślinnych firm „mięsnych” miałaby „jakiś wypadek” lub problem z recepturą produktu, która poskutkowałaby „masowym wycofaniem produktu”, klienci mogliby obawiać się spożywania tych alternatyw.

Pomijając jednak możliwe komplikacje, wszystko wskazuje na to, że rynek roślinnych zamienników mięsa będzie konsekwentnie rósł w siłę – niewykluczone, że jego wartość przerośnie prognozy Euromonitora.

AB

Featured
Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej
Facebook