[wppb-login]

Rynek roślinnych zamienników mięs i wędlin w 2024 będzie wart 23 mld dolarów

Weronika Książek
Grudzień28/ 2020

Światowy sektor roślinnych substytutów mięsa jest obecnie wart 20,7 miliardów dolarów, a do 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,2 miliarda dolarów – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Euromonitor.

Światowe zainteresowanie hasłem „mięso roślinne” gwałtownie wzrosło na początku 2019 roku, miesiące przed pierwszą ofertą publiczną Beyond Meat, jak wynika z trendów Google. Rynek wegańskich zamienników mięsa wciąż się rozwija – wzrost ten jest stymulowany m.in. obawami, takimi jak dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i pandemia Covid-19.

Popyt na alternatywne produkty mięsne wzrósł i będzie nadal rósł, ale branża wciąż musi pokonać przeszkody w różnych częściach świata – twierdzą analitycy. Obejmuje to bariery kulturowe, sprzeciw obecnych firm mięsnych i ryzyko incydentu, który wpłynie na zaufanie konsumentów.

„W erze wstrząsów i niestabilności budowanie łańcucha wartości niskiego ryzyka oznacza skupienie się na tym, gdzie są możliwości, a przejście na mięso pochodzenia roślinnego nie wykazuje oznak spowolnienia” – mówi Elaine Siu, dyrektor zarządzająca The Good Food Instytut Azji i Pacyfiku.

W październiku Unia Europejska odrzuciła poprawkę nr 165 (tzw. poprawka veggie burger), zakazującą restauracjom i sklepom używania słów takich jak kiełbasa czy burger przy opisywaniu roślinnych alternatyw dla mięsa.

Amerykańskie Stowarzyszenie Cattlemen’s Association złożyło w 2018 roku petycję z prośbą o oficjalną definicję terminów „wołowina” i „mięso” w celu uniknięcia opisywania białek roślinnych. Simon Powell, szef działu badań tematycznych w amerykańskim banku Jefferies uważa, że to właśnie sprzeciw branży mięsnej w kwestii nazewnictwa, może być jedną z głównych przeszkód w dalszym rozwoju rynku roślinnych zamienników mięsa.

Powell uważa również, że jeśli którakolwiek z roślinnych firm „mięsnych” miałaby „jakiś wypadek” lub problem z recepturą produktu, która poskutkowałaby „masowym wycofaniem produktu”, klienci mogliby obawiać się spożywania tych alternatyw.

Pomijając jednak możliwe komplikacje, wszystko wskazuje na to, że rynek roślinnych zamienników mięsa będzie konsekwentnie rósł w siłę – niewykluczone, że jego wartość przerośnie prognozy Euromonitora.

AB

Featured
Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda Uwaga! Upały! Zadbaj o psa! Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat? Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej!

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych …

czytaj więcej

Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda

Niektóre z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych znajdują zaskakujące rozwiązanie. Kłopoty z…

czytaj więcej

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostę…

czytaj więcej

Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat?

Jak mądrze chronić bioróżnorodność? Eksperci: żądnej drogi na skróty!

Bioróżnorodność i zmiana k…

czytaj więcej

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej
Facebook