[wppb-login]

Rynek roślinnych zamienników mięs i wędlin w 2024 będzie wart 23 mld dolarów

Weronika Książek
grudzień28/ 2020

Światowy sektor roślinnych substytutów mięsa jest obecnie wart 20,7 miliardów dolarów, a do 2024 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,2 miliarda dolarów – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Euromonitor.

Światowe zainteresowanie hasłem „mięso roślinne” gwałtownie wzrosło na początku 2019 roku, miesiące przed pierwszą ofertą publiczną Beyond Meat, jak wynika z trendów Google. Rynek wegańskich zamienników mięsa wciąż się rozwija – wzrost ten jest stymulowany m.in. obawami, takimi jak dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności i pandemia Covid-19.

Popyt na alternatywne produkty mięsne wzrósł i będzie nadal rósł, ale branża wciąż musi pokonać przeszkody w różnych częściach świata – twierdzą analitycy. Obejmuje to bariery kulturowe, sprzeciw obecnych firm mięsnych i ryzyko incydentu, który wpłynie na zaufanie konsumentów.

„W erze wstrząsów i niestabilności budowanie łańcucha wartości niskiego ryzyka oznacza skupienie się na tym, gdzie są możliwości, a przejście na mięso pochodzenia roślinnego nie wykazuje oznak spowolnienia” – mówi Elaine Siu, dyrektor zarządzająca The Good Food Instytut Azji i Pacyfiku.

W październiku Unia Europejska odrzuciła poprawkę nr 165 (tzw. poprawka veggie burger), zakazującą restauracjom i sklepom używania słów takich jak kiełbasa czy burger przy opisywaniu roślinnych alternatyw dla mięsa.

Amerykańskie Stowarzyszenie Cattlemen’s Association złożyło w 2018 roku petycję z prośbą o oficjalną definicję terminów „wołowina” i „mięso” w celu uniknięcia opisywania białek roślinnych. Simon Powell, szef działu badań tematycznych w amerykańskim banku Jefferies uważa, że to właśnie sprzeciw branży mięsnej w kwestii nazewnictwa, może być jedną z głównych przeszkód w dalszym rozwoju rynku roślinnych zamienników mięsa.

Powell uważa również, że jeśli którakolwiek z roślinnych firm „mięsnych” miałaby „jakiś wypadek” lub problem z recepturą produktu, która poskutkowałaby „masowym wycofaniem produktu”, klienci mogliby obawiać się spożywania tych alternatyw.

Pomijając jednak możliwe komplikacje, wszystko wskazuje na to, że rynek roślinnych zamienników mięsa będzie konsekwentnie rósł w siłę – niewykluczone, że jego wartość przerośnie prognozy Euromonitora.

AB

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook