[wppb-login]

Nowy roślinny ser od Remilk na syntetycznej kazeinie

Weronika Książek
Grudzień22/ 2020

Jeśli wciąż odkładasz przejście na weganizm, bo obawiasz się, że tęsknota za tradycyjnym, żółtym sercem będzie zbyt silna, a roślinne zamienniki Cię nie przekonują, to mamy dobrą wiadomość! Izraelski startup Remilk postanowił stworzyć ser na bazie syntetycznej kazeiny, która według osób pracujących nad tym projektem, w największym stopniu wpływa na charakterystyczny, mleczny smak sera oraz jego rozciągliwość (nieocenioną w kontekście np. pizzy!).

Na podobny pomysł wpadł Perfect Day, startup z Doliny Krzemowej, przy produkcji roślinnych lodów i jogurtów, jednak skupił się na innym białku – serwatkowym.

In this critical time for our planet, so many of us are already doing the best to contribute towards a more sustainable…

Opublikowany przez Remilk Piątek, 11 grudnia 2020

Aviv Wolff, współzałożyciel i dyrektor generalny Remilk, mówi, że „ta ogromna przepaść między serem roślinnym a prawdziwym serem jest prawie w całości spowodowana przez micele kazeiny”. Micele to tzw. „supramolekuły”, z których każda zawiera dziesiątki tysięcy pojedynczych białek kazeiny. Wolff uważa, że „ta wyjątkowa struktura białek, która została znaleziona tylko w mleku ssaków, jest miejscem, w którym dzieje się magia i jest odpowiedzialna za wszystkie różne cechy, które uwielbiamy w produktach mlecznych”.

Firma wykorzystuje fermentację mikrobiologiczną do replikacji kazeiny – zasadniczo ten sam rodzaj procesu, co przy produkcji piwa, ale dostosowany do produkcji tego konkretnego białka. Ten sam proces jest już używany do wytwarzania produktów medycznych, takich jak insulina i leki. New Culture, startup z siedzibą w San Francisco, opracowuje ten sam proces produkcji kazeiny do sera.

– Wstawiamy gen, który koduje określone białko do mikroorganizmu – mówi Wolff. „To, co następuje, jest zdumiewające: gen działa jak podręcznik do produkcji zakodowanego białka, instruując drobnoustrój, jak je wytworzyć w bardzo wydajny sposób. Rezultatem są sfermentowane białka mleka, identyczne z tymi, które wytwarzają krowy ”. W celu uzyskania produktu końcowego można dodawać tłuszcze i cukry pochodzenia roślinnego.

Firma dostosowuje teraz swój proces produkcyjny i spodziewa się, że stanie się komercyjnie opłacalna do końca przyszłego roku. W opinii przedstawicieli Remilk, ser ich produkcji może być tańszy od tradycyjnego, a ponadto zdrowszy, bardziej etyczny i bardziej przyjazny dla środowiska z uwagi na mniejszy ślad węglowy.

AB

Featured
Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej
Facebook