Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

ONZ: 2020 może być drugim najgorętszym rokiem w historii

grudzień 17 2020

Według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (czyli WMO) przy ONZ ostatnie 6 kat to najcieplejsze lata od 1850 r. Również średnie temperatury z ostatnich 10 lat są najwyższe w historii współczesnej meteorologii.

Wstępny raport o stanie klimatu na świecie w 2020 r. opiera się na danych dotyczących temperatury w okresie od stycznia do października. Ostateczny raport podsumowujący ukaże się ostatecznie w marcu 2021, ale już teraz wiemy, że 2020 ma szansę stać się drugim najgorętszym rokiem w historii. Rekordowy jest 2016, zaraz za nim – 2019.

– Średnia temperatura na świecie w 2020 r. jest wyższa o około 1,2 C od poziomu sprzed epoki przemysłowej – mówił sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Ostatni raport ONZ, badający co roku stan realizacji paryskich porozumień z planami rozwoju produkcji paliw kopalnych, stawia tezę: by spowolnić nadchodzącą katastrofę klimatyczną, produkcja ropy naftowej, gazu i węgla powinna spadać o 6 procent rocznie.

„W tym roku dzikie pożary pochłonęły ogromne obszary  Australii, Syberii, zachodniego wybrzeża USA i Ameryki Południowej, a powodzie w niektórych częściach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej doprowadziły do masowych przesiedleń ludności i podważyły bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi” – czytamy na portalu National Geographic.

WK