[wppb-login]

Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa?

Weronika Książek
Grudzień05/ 2020

Świat obiegła informacja, że Singapur stał się pierwszym krajem na świecie, który wydał zezwolenie na sprzedaż mięsa uzyskanego w laboratorium.

Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla mięsa. Poza produktami typowo wegetariańskimi i wegańskimi, coraz bardziej popularne staje się mięso hodowane w laboratoriach. Restauracje w Singapurze będą pierwszymi restauracjami na świecie, które będą serwować mięso „drobiowe” wyhodowane w laboratorium. Kurczak z laboratorium powstaje z pobranych komórek zwierzęcych, dzieje się to jednak bez zabijania zwierzęcia. Firma Eat Just poinformowała, że mięso będzie sprzedawane w postaci nuggetsów.

Naukowcy od wielu lat alarmują, że przemysł mięsny i wielkie hodowle przemysłowe mają katastrofalny wpływ na naszą planetę. Krowy produkują ogromne ilości gazów cieplarnianych, ponadto wycina się wielkie obszary lasów, aby znaleźć miejsce dla hodowli tak dużej liczby zwierząt, co niszczy naturalne bariery powstrzymujące zmiany klimatyczne.
Co do pomysłu pojawiają się jednak również spore kontrowersje. Naukowcy z uniwersytetu w Utrechcie podkreślają, w hodowlach komórek powszechnie wykorzystywanym produktem jest płodowa surowica bydlęca, którą pozyskuje się od płodów wydobytych z ciał zabitych, ciężarnych krów.

Grupa badaczy z uniwersytetu w Utrechcie szuka w pełni etycznej alternatywy, co jednak jest zadaniem trudnym – surowica płodowa jest bowiem źródłem tysięcy naturalnych związków potrzebnych komórkom do wzrostu.

Jednocześnie firma Eat Just zapewnia, że na następnej linii produkcyjnej bydlęcą surowicę zastąpi serum na bazie roślin. Trzymamy kciuki za ten pomysł!

KK

Featured
Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej
Facebook