[wppb-login]

Naukowcy: sikorki mogą nie wytrzymać zmian klimatu

Weronika Książek
Listopad18/ 2020

Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli zmiany klimatyczne utrzymają swoje tempo, będziemy zmuszeni pożegnać takie ptaki, jak np. sikory. Wcześniejsze nadejście wiosny i wcześniejsza dostępność larw może spowodować, że jedzenia nie będzie starczać dla piskląt.

Sikory są przyzwyczajone do określonego poziomu dostępności pożywienia w różnych porach roku. Ocieplenie i wcześniejsze nadejście wiosny oznacza, że na drzewach wcześniej pojawią się liście, którymi żywią się larwy. To zaburza dotychczasową równowagę. Wcześniejszy „wysyp” larw oznaczać będzie bowiem, że w momencie, gdy wyklują się pisklęta sikorek, jedzenia będzie już mniej.

– Kiedy zmienia się klimat, wpływa to również na interakcje międzygatunkowe. Jeśli zmiany będą zachodziły zbyt szybko, gatunki te mogą wyginąć – mówi o sikorach Emily Simmons z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Badaczka napisała o sikorach obszerny tekst w „Ecology Letters”. Opisała w nim badanie przeprowadzone razem z naukowcami z Oksfordu. Okazuje się, że sikory do pewnego stopnia mogą ewoluować równolegle ze swoimi ofiarami, ale obliczono, że sikorki bogatki mogą wyginąć do 2100 r., jeśli larwy będą pojawiały się o 24 dni wcześniej niż wynika z aktualnych norm. To dotyczy również populacji uważanych w tej chwili za stabilne. To najgorszy scenariusz. Jeśli uda się spowolnić zmiany, ptaki te mają szansę.

WK

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook