[wppb-login]

ONZ: pandemia efektem ubocznym m.in. rozrostu przemysłu mięsnego

Weronika Książek
Listopad17/ 2020

Przedstawicielka Wydziału Ekosystemów Lądowych Programu Środowiskowego ONZ, Musonda Mumba, wskazała, że wśród przyczyn wybuchu epidemii koronawirusa był rozrost hodowli przemysłowej zwierząt. To wnioski zgodne z raportem ProVeg International.

Ebola, wirus Zachodniego Nilu, SARS, COVID-19 – te epidemie to wg naukowców z ONZ skutek wyzyskiwania planety przez człowieka. To nasza wina, że na świecie przybywa chorób odzwierzęcych. Takie wnioski płyną z nowego raportu „Jak zapobiec kolejnej pandemii”.
Zarówno według raportów ONZ, jak i ProVegu, korelacja pomiędzy rozwojem pandemii takich jak COVID-19, a system żywnościowym opartym głównie na mięsie – jest bardzo silna. Należy przypomnieć wcześniejsze epidemie tzw. świńskiej oraz ptasiej grypy:

– Wirusy te wyewoluowały na farmach przemysłowych, gdzie panują doskonałe warunki do ewolucji przenoszenia wirusów, a także do rozwoju oporności na środki przeciw drobnoustrojowe. Hodowle przemysłowe są doskonałym miejscem do wylęgania się przyszłych pandemii – powiedział dyrektor ProVeg International Jens Tuider.

– Niszczenie naturalnych ekosystemów, które sprawia, że zwierzęta nie mają się gdzie podziać i z konieczności zaczynają żyć coraz bliżej ludzi. To jest również polowanie i handel dzikimi zwierzętami. To jest ekspansja rolnictwa na tereny do tej pory pozostawione dzikiej przyrodzie. To jest wreszcie intensywny, przemysłowy chów zwierząt – skomentowała w rozmowie z TOK Fm Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network.

TL

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook