[wppb-login]

ONZ: pandemia efektem ubocznym m.in. rozrostu przemysłu mięsnego

Weronika Książek
Listopad17/ 2020

Przedstawicielka Wydziału Ekosystemów Lądowych Programu Środowiskowego ONZ, Musonda Mumba, wskazała, że wśród przyczyn wybuchu epidemii koronawirusa był rozrost hodowli przemysłowej zwierząt. To wnioski zgodne z raportem ProVeg International.

Ebola, wirus Zachodniego Nilu, SARS, COVID-19 – te epidemie to wg naukowców z ONZ skutek wyzyskiwania planety przez człowieka. To nasza wina, że na świecie przybywa chorób odzwierzęcych. Takie wnioski płyną z nowego raportu „Jak zapobiec kolejnej pandemii”.
Zarówno według raportów ONZ, jak i ProVegu, korelacja pomiędzy rozwojem pandemii takich jak COVID-19, a system żywnościowym opartym głównie na mięsie – jest bardzo silna. Należy przypomnieć wcześniejsze epidemie tzw. świńskiej oraz ptasiej grypy:

– Wirusy te wyewoluowały na farmach przemysłowych, gdzie panują doskonałe warunki do ewolucji przenoszenia wirusów, a także do rozwoju oporności na środki przeciw drobnoustrojowe. Hodowle przemysłowe są doskonałym miejscem do wylęgania się przyszłych pandemii – powiedział dyrektor ProVeg International Jens Tuider.

– Niszczenie naturalnych ekosystemów, które sprawia, że zwierzęta nie mają się gdzie podziać i z konieczności zaczynają żyć coraz bliżej ludzi. To jest również polowanie i handel dzikimi zwierzętami. To jest ekspansja rolnictwa na tereny do tej pory pozostawione dzikiej przyrodzie. To jest wreszcie intensywny, przemysłowy chów zwierząt – skomentowała w rozmowie z TOK Fm Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network.

TL

Featured
Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa? Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży

Już od 1 stycznia 2021 roku Biedronka zacznie wycofywać ze swoich półek jajka od kur z chowu klatkow…

czytaj więcej

Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa?

Świat obiegła informacja, że Singapur stał się pierwszym krajem na świecie, który wydał zezwolenie n…

czytaj więcej

Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami

Sąd w Warszawie skazał na kary więzienia w zawieszeniu trzech oskarżonych, którzy dopuścili się znęc…

czytaj więcej

Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka

Mikołaj Bator, współwłaściciel i twórca projektu Zakwasownia, mówi nam o zapobieganiu anemii na diec…

czytaj więcej

IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska

Marka przygotowuje prawdziwą rewolucję. Wegański klopsiki były zaledwie początkiem.

Choć IKEA zna…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Nowy, podwójny numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
ŚWIĄTECZNY CZAS PO NOWE…

czytaj więcej
Facebook