Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

ONZ: pandemia efektem ubocznym m.in. rozrostu przemysłu mięsnego

listopad 17 2020

Przedstawicielka Wydziału Ekosystemów Lądowych Programu Środowiskowego ONZ, Musonda Mumba, wskazała, że wśród przyczyn wybuchu epidemii koronawirusa był rozrost hodowli przemysłowej zwierząt. To wnioski zgodne z raportem ProVeg International.

Ebola, wirus Zachodniego Nilu, SARS, COVID-19 – te epidemie to wg naukowców z ONZ skutek wyzyskiwania planety przez człowieka. To nasza wina, że na świecie przybywa chorób odzwierzęcych. Takie wnioski płyną z nowego raportu „Jak zapobiec kolejnej pandemii”.
Zarówno według raportów ONZ, jak i ProVegu, korelacja pomiędzy rozwojem pandemii takich jak COVID-19, a system żywnościowym opartym głównie na mięsie – jest bardzo silna. Należy przypomnieć wcześniejsze epidemie tzw. świńskiej oraz ptasiej grypy:

– Wirusy te wyewoluowały na farmach przemysłowych, gdzie panują doskonałe warunki do ewolucji przenoszenia wirusów, a także do rozwoju oporności na środki przeciw drobnoustrojowe. Hodowle przemysłowe są doskonałym miejscem do wylęgania się przyszłych pandemii – powiedział dyrektor ProVeg International Jens Tuider.

– Niszczenie naturalnych ekosystemów, które sprawia, że zwierzęta nie mają się gdzie podziać i z konieczności zaczynają żyć coraz bliżej ludzi. To jest również polowanie i handel dzikimi zwierzętami. To jest ekspansja rolnictwa na tereny do tej pory pozostawione dzikiej przyrodzie. To jest wreszcie intensywny, przemysłowy chów zwierząt – skomentowała w rozmowie z TOK Fm Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network.

TL