[wppb-login]

ONZ: pandemia efektem ubocznym m.in. rozrostu przemysłu mięsnego

Weronika Książek
Listopad17/ 2020

Przedstawicielka Wydziału Ekosystemów Lądowych Programu Środowiskowego ONZ, Musonda Mumba, wskazała, że wśród przyczyn wybuchu epidemii koronawirusa był rozrost hodowli przemysłowej zwierząt. To wnioski zgodne z raportem ProVeg International.

Ebola, wirus Zachodniego Nilu, SARS, COVID-19 – te epidemie to wg naukowców z ONZ skutek wyzyskiwania planety przez człowieka. To nasza wina, że na świecie przybywa chorób odzwierzęcych. Takie wnioski płyną z nowego raportu „Jak zapobiec kolejnej pandemii”.
Zarówno według raportów ONZ, jak i ProVegu, korelacja pomiędzy rozwojem pandemii takich jak COVID-19, a system żywnościowym opartym głównie na mięsie – jest bardzo silna. Należy przypomnieć wcześniejsze epidemie tzw. świńskiej oraz ptasiej grypy:

– Wirusy te wyewoluowały na farmach przemysłowych, gdzie panują doskonałe warunki do ewolucji przenoszenia wirusów, a także do rozwoju oporności na środki przeciw drobnoustrojowe. Hodowle przemysłowe są doskonałym miejscem do wylęgania się przyszłych pandemii – powiedział dyrektor ProVeg International Jens Tuider.

– Niszczenie naturalnych ekosystemów, które sprawia, że zwierzęta nie mają się gdzie podziać i z konieczności zaczynają żyć coraz bliżej ludzi. To jest również polowanie i handel dzikimi zwierzętami. To jest ekspansja rolnictwa na tereny do tej pory pozostawione dzikiej przyrodzie. To jest wreszcie intensywny, przemysłowy chów zwierząt – skomentowała w rozmowie z TOK Fm Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci i CEE Bankwatch Network.

TL

Featured
Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda Uwaga! Upały! Zadbaj o psa! Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat? Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej!

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych …

czytaj więcej

Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda

Niektóre z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych znajdują zaskakujące rozwiązanie. Kłopoty z…

czytaj więcej

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostę…

czytaj więcej

Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat?

Jak mądrze chronić bioróżnorodność? Eksperci: żądnej drogi na skróty!

Bioróżnorodność i zmiana k…

czytaj więcej

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej
Facebook