[wppb-login]

Brokat zabójczy dla rzek, jezior, mórz i oceanów

Weronika Książek
listopad02/ 2020

Mikroplastiki zawarte w cząsteczkach brokatu dodawanego do kosmetyków przedostają się do wód morskich i zanieczyszczają je. Naukowcy z Anglia Ruskin University alarmują: brokat wpływa na zmniejszenie wzrostu roślin wodnych oraz glonów.

– Brokat to rodzaj mikroplastiku, może mieć takie same efekty jak inne mikroplastiki i nie powinien być uwalniany w dużych ilościach do środowiska A jeśli nosisz go jako makijaż, rozsądnie byłoby go zetrzeć i wyrzucić do kosza, zamiast zmywać do naszych dróg wodnych – powiedziała dr Dannielle Green, biolożka z Anglia Ruskin University w rozmowie z BBC.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, „tradycyjny brokat składa się z tworzywa sztucznego wykonanego z folii poliestrowej PET, który jest pokryty aluminium a następnie pokryty kolejną cienką warstwą tworzywa sztucznego”. Ten rodzaj brokatu jest najbardziej szkodliwy. Naukowcy postulują jego wycofanie i zastąpienie bardziej ekologicznymi odpowiednikami.

Przeprowadzono eksperyment, mający na celu zbadanie szkodliwości brokatu w wodnym środowisku. Pobrano próbki wody, osadów i roślinności z rzeki Glaven w Norfolk. Następnie utworzono sztuczne stawy w laboratorium i wsypano tam 6 różnych rodzajów brokatu.

Wpływ na rośliny i ślimaki był widoczny po 36 dniach – wszystkie rodzaje brokatu przyczyniły się do zahamowania wzrostu roślin i glonów, natomiast, co ciekawe, biodegradowalny rodzaj brokatu z celulozy wpłynął na wzrost jednego z gatunków ślimaka (to zła wiadomość, gdyż jest on gatunkiem inwazyjnym i zakłóca działanie lokalnego ekosystemu). Badania opublikowano w „Journal of Hazardous Materials”.

AT

Featured
Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan! Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej

Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Co roku na całym świecie tysiące osób podejmują styczniowe wyzwanie, by choć na miesiąc porzucić mię…

czytaj więcej
Facebook