Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Brokat zabójczy dla rzek, jezior, mórz i oceanów

listopad 02 2020

Mikroplastiki zawarte w cząsteczkach brokatu dodawanego do kosmetyków przedostają się do wód morskich i zanieczyszczają je. Naukowcy z Anglia Ruskin University alarmują: brokat wpływa na zmniejszenie wzrostu roślin wodnych oraz glonów.

– Brokat to rodzaj mikroplastiku, może mieć takie same efekty jak inne mikroplastiki i nie powinien być uwalniany w dużych ilościach do środowiska A jeśli nosisz go jako makijaż, rozsądnie byłoby go zetrzeć i wyrzucić do kosza, zamiast zmywać do naszych dróg wodnych – powiedziała dr Dannielle Green, biolożka z Anglia Ruskin University w rozmowie z BBC.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, „tradycyjny brokat składa się z tworzywa sztucznego wykonanego z folii poliestrowej PET, który jest pokryty aluminium a następnie pokryty kolejną cienką warstwą tworzywa sztucznego”. Ten rodzaj brokatu jest najbardziej szkodliwy. Naukowcy postulują jego wycofanie i zastąpienie bardziej ekologicznymi odpowiednikami.

Przeprowadzono eksperyment, mający na celu zbadanie szkodliwości brokatu w wodnym środowisku. Pobrano próbki wody, osadów i roślinności z rzeki Glaven w Norfolk. Następnie utworzono sztuczne stawy w laboratorium i wsypano tam 6 różnych rodzajów brokatu.

Wpływ na rośliny i ślimaki był widoczny po 36 dniach – wszystkie rodzaje brokatu przyczyniły się do zahamowania wzrostu roślin i glonów, natomiast, co ciekawe, biodegradowalny rodzaj brokatu z celulozy wpłynął na wzrost jednego z gatunków ślimaka (to zła wiadomość, gdyż jest on gatunkiem inwazyjnym i zakłóca działanie lokalnego ekosystemu). Badania opublikowano w „Journal of Hazardous Materials”.

AT