[wppb-login]

Brokat zabójczy dla rzek, jezior, mórz i oceanów

Weronika Książek
Listopad02/ 2020

Mikroplastiki zawarte w cząsteczkach brokatu dodawanego do kosmetyków przedostają się do wód morskich i zanieczyszczają je. Naukowcy z Anglia Ruskin University alarmują: brokat wpływa na zmniejszenie wzrostu roślin wodnych oraz glonów.

– Brokat to rodzaj mikroplastiku, może mieć takie same efekty jak inne mikroplastiki i nie powinien być uwalniany w dużych ilościach do środowiska A jeśli nosisz go jako makijaż, rozsądnie byłoby go zetrzeć i wyrzucić do kosza, zamiast zmywać do naszych dróg wodnych – powiedziała dr Dannielle Green, biolożka z Anglia Ruskin University w rozmowie z BBC.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, „tradycyjny brokat składa się z tworzywa sztucznego wykonanego z folii poliestrowej PET, który jest pokryty aluminium a następnie pokryty kolejną cienką warstwą tworzywa sztucznego”. Ten rodzaj brokatu jest najbardziej szkodliwy. Naukowcy postulują jego wycofanie i zastąpienie bardziej ekologicznymi odpowiednikami.

Przeprowadzono eksperyment, mający na celu zbadanie szkodliwości brokatu w wodnym środowisku. Pobrano próbki wody, osadów i roślinności z rzeki Glaven w Norfolk. Następnie utworzono sztuczne stawy w laboratorium i wsypano tam 6 różnych rodzajów brokatu.

Wpływ na rośliny i ślimaki był widoczny po 36 dniach – wszystkie rodzaje brokatu przyczyniły się do zahamowania wzrostu roślin i glonów, natomiast, co ciekawe, biodegradowalny rodzaj brokatu z celulozy wpłynął na wzrost jednego z gatunków ślimaka (to zła wiadomość, gdyż jest on gatunkiem inwazyjnym i zakłóca działanie lokalnego ekosystemu). Badania opublikowano w „Journal of Hazardous Materials”.

AT

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook