Przedstawiamy przepis na pełen regionalny obiad z kuchni śląskiej – Weganon zgodził się udostępnić go specjalnie z okazji naszych urodzin! Pochodzi on z książki “Roślinna kuchnia regionalna”, której oczywiście jesteśmy patronem medialnym!
ŚLĄSKI OBIAD
Kluski śląskie, rolada, modro kapusta
Gdyby zrobić wywiad wśród Polaków, jak wygląda klasyczny śląski obiad, wiadomo, jaka byłaby odpowiedź: kluski śląskie, rolada wołowa i modro kapusta. Wszystko polane sosem pieczeniowym. Kluski śląskie są znane w całym kraju, tam nazywa się je również gumionymi, guminowymi, kartofelmelklezami czy gumiklyjzami. Rolada to nic innego jak płat wołowego mięsa, który zwija się w rulon i faszeruje boczkiem, cebulą, kiszonym ogórkiem i musztardą. Ostatni składnik obiadu to modro kapusta, czyli coś w rodzaju sałatki z czerwonej kapusty z dodatkiem skwarek. Czy taki zestaw można zrobić w wersji roślinnej? Nie widzę problemu. Czy zachwyci Wasze podniebienia? Przekonajcie się.
KLUSKI ŚLĄSKIE
około 1 kg mączystych ziemniaków
mąka ziemniaczana
Ziemniaki obrać i ugotować w lekko osolonej wodzie. Wystudzić i przecisnąć przez praskę lub zmielić w maszynce.
Włożyć do miski, wyrównać wierzch. Zrobić krzyż, wyjąć 1/4 masy. W puste miejsce wsypać tyle samo mąki ziemniaczanej. Włożyć wyjętą masę i szybko wyrobić jednolite ciasto.
Odrywać kawałki wielkości orzecha włoskiego, toczyć kulki, lekko spłaszczać i robić w środku dziurkę. Wszelkie spękania wyrównać wilgotnym palcem.
Gotować w osolonej wodzie około minuty od wypłynięcia.
ROLADA
4 duże steki sojowe
1 litr bulionu warzywnego
4 łyżeczki ostrej musztardy
1 średni ogórek kiszony
4–5 łyżek oleju rzepakowego
sól i pieprz do smaku
Steki włożyć do bulionu i gotować na małym ogniu przez 20 minut. Wyjąć i odstawić do wystygnięcia. Odcisnąć nadmiar płynu. Delikatnie rozklepać.
Steki oprószyć z obu stron solą i pieprzem. Na jednej ze stron rozsmarować musztardę, ułożyć ćwiartkę ogórka i ściśle zwinąć. Obwiązać ściśle sznurkiem lub bawełnianą nitką.
Smażyć z każdej strony na rumiano. Zdjąć sznurek. Polać sosem warzywnym lub grzybowym.
MODRO KAPUSTA
0,5 główki małej czerwonej kapusty
1 średnia cebula
2 łyżki dowolnego octu
szczypta soli
selerowe skwarki
2–3 łyżki oleju rzepakowego
sól i pieprz do smaku
Kapustę pokroić w cienkie paski. Włożyć do garnka, wlać tyle wody, by przykryła kapustę, dodać szczyptę soli, ocet i gotować do miękkości (około 20 minut). Odcedzić.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i zrumienić na oleju.
Dodać do kapusty wraz ze skwarkami. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Weganon (Paweł Ochman)
Roślinna kuchnia regional,a wyd. Marginesy