[wppb-login]

Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to „nie jest mleko”?

Weronika Książek
Październik08/ 2020

Jak się okazuje, nie tylko w Unii Europejskiej nazwy produktów typu „burger sojowy” czy „mleko owsiane” budzą kontrowersje. Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) przedstawił niedawno projekt poprawki, który ma uniemożliwić firmom produkującym alternatywne produkty mleczne używanie wyrazu „mleko” na etykietach.

Na projekt zareagował m.in. założyciel Goodmylk, Abhay Rangan, który na swoim profilu na LinkedIn napisał, że mimo, iż nie wątpi w dobre intencje FSSAI, to ma jednak zastrzeżenia do ich uzasadnienia wspomnianego wyżej projektu.

Rangan zaznaczył, że wegańscy producenci mlecznych produktów nie starają się nikogo wprowadzić w błąd – przeciwnie, ich klienci doskonale wiedzą, że są to roślinne zamienniki i właśnie dlatego je kupują. Przypadki wprowadzania w błąd konsumentów mają natomiast miejsce w sytuacji, gdy producenci syntetycznych mlek nie ujawniają ich rzeczywistego pochodzenia i składu – i to należy odpowiednio uregulować.

Przypomina również, że Indie mają bogatą historię związaną z używaniem mleka roślinnego, np. tengina haalu, czyli słodkiego mleka kokosowego, które jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw.

– Masło orzechowe nie wprowadza nikogo w błąd. Masło shea również. Ani też mleko kokosowe. Dlaczego więc uważa się, że mleko z orzechów nerkowca wprowadza konsumentów w błąd? – pyta retorycznie Rangan.

Na koniec podkreśla, że Indie posiadają ogromny potencjał, aby stać się globalnym centrum produkcyjnym dla mlek roślinnych, z racji posiadanego łańcucha dostaw produktów rolnych oraz łatwej dostępności kluczowych surowców. Warto więc ten potencjał odpowiednio wykorzystać i położyć większy nacisk na produkcję, zamiast niepotrzebnie walczyć z nomenklaturą.

AB

Featured
Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję! Polska pustynnieje z dnia na dzień Przeczytasz w numerze 6/2021 W głębi lasu W stronę Włoch

Ekskluzywna restauracja przechodzi (prawie!) na weganizm

Ekskluzywna restauracja Eleven Madison Park w Nowym Jorku po zamknięciu z powodu pandemii koronawiru…

czytaj więcej

Europa może przemówić głosem zwierząt! Podpisz petycję!

Organizacje działające na rzecz praw zwierząt w UE domagają się, by w strukturach unijnych mogło fun…

czytaj więcej

Polska pustynnieje z dnia na dzień

Obecna epoka nazywana jest antropocenem, czyli czasem radykalnych zmian w środowisku naturalnym spow…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 6/2021

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:
na temat
PRAWO DO BREDNI – Praw…

czytaj więcej

W głębi lasu

Las jest bardzo ważnym archetypem w kulturze, o czym możemy się przekonać, analizując podania i baśn…

czytaj więcej

W stronę Włoch

Nie wiemy, kiedy uda nam się wrócić w nasze ulubione wakacyjne rejony. Spróbujmy ich jednak posmakow…

czytaj więcej
Facebook