[wppb-login]

Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to „nie jest mleko”?

Weronika Książek
Październik08/ 2020

Jak się okazuje, nie tylko w Unii Europejskiej nazwy produktów typu „burger sojowy” czy „mleko owsiane” budzą kontrowersje. Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) przedstawił niedawno projekt poprawki, który ma uniemożliwić firmom produkującym alternatywne produkty mleczne używanie wyrazu „mleko” na etykietach.

Na projekt zareagował m.in. założyciel Goodmylk, Abhay Rangan, który na swoim profilu na LinkedIn napisał, że mimo, iż nie wątpi w dobre intencje FSSAI, to ma jednak zastrzeżenia do ich uzasadnienia wspomnianego wyżej projektu.

Rangan zaznaczył, że wegańscy producenci mlecznych produktów nie starają się nikogo wprowadzić w błąd – przeciwnie, ich klienci doskonale wiedzą, że są to roślinne zamienniki i właśnie dlatego je kupują. Przypadki wprowadzania w błąd konsumentów mają natomiast miejsce w sytuacji, gdy producenci syntetycznych mlek nie ujawniają ich rzeczywistego pochodzenia i składu – i to należy odpowiednio uregulować.

Przypomina również, że Indie mają bogatą historię związaną z używaniem mleka roślinnego, np. tengina haalu, czyli słodkiego mleka kokosowego, które jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw.

– Masło orzechowe nie wprowadza nikogo w błąd. Masło shea również. Ani też mleko kokosowe. Dlaczego więc uważa się, że mleko z orzechów nerkowca wprowadza konsumentów w błąd? – pyta retorycznie Rangan.

Na koniec podkreśla, że Indie posiadają ogromny potencjał, aby stać się globalnym centrum produkcyjnym dla mlek roślinnych, z racji posiadanego łańcucha dostaw produktów rolnych oraz łatwej dostępności kluczowych surowców. Warto więc ten potencjał odpowiednio wykorzystać i położyć większy nacisk na produkcję, zamiast niepotrzebnie walczyć z nomenklaturą.

AB

Featured
Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE) Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE)

Oto przepis na pankejki, które Jola i Mirek przygotowali dla nas na żywo w ramach obchodów 10. urodz…

czytaj więcej

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej
Facebook