[wppb-login]

Magiczna witamina

Weronika Książek
Wrzesień30/ 2020

Kojarzy się z cytrusami i wszystkim, co kwaśne w smaku. Jest uważana za najlepszą broń przeciwko sezonowym przeziębieniom, ale witamina C w ludzkim organizmie spełnia o wiele więcej niezwykle ważnych funkcji

Po raz pierwszy została wyizolowana w 1928 roku z soku pomarańczowego, owczych nadnerczy oraz kiszonej kapusty. Początkowo nosiła nazwę kwasu heksanowego. Kiedy jednak okazało się, że leczy szkorbut, zmieniono jej nazwę na kwas askorbinowy. Pomysł, aby leczyć szkorbut wybranymi produktami spożywczymi, pojawił się dużo wcześniej, niż odkryto witaminę C. Już w XVIII w. szkocki lekarz James Lind zaproponował, aby leczyć go sokiem z owoców cytrusowych. W tamtym czasie pomysł ten nie został przyjęty entuzjastycznie przez środowisko lekarskie.

Szkorbut jest dziś niezwykle rzadko spotykaną chorobą, wiemy też, że istnieją o wiele bogatsze źródła witaminy C od cytryn czy pomarańczy, dostępne w naszej szerokości geograficznej (patrz: tabela). Warto tutaj nadmienić, że kwas askorbinowy jest najmniej trwałą znaną nam witaminą. Dlatego gotowanie, suszenie, smażenie, pieczenie, przechowywanie w ogrzewanym pomieszczeniu z wolnym dostępem powietrza i stosowanie środków zapobiegających gniciu, jak benzoesan sodu, przyczynia się do dużych strat witaminy C w produktach spożywczych. Stąd w naszej codziennej diecie część warzyw i owoców powinna być spożywana na surowo, a najlepszą formą przechowywania źródeł tej witaminy jest mrożenie.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy! Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Zakwasownia stawia zniżki dla prenumeratorów Vege! Ruszaj na zakupy!

Prenumerujesz cyfrowo Magazyn Vege? To świetnie! Mamy dla Ciebie prezent od Zakwasowni – zniżkę na z…

czytaj więcej

Dieta i miłość idą w parze! Znamienne wyniki badań

Jeśli jesteście weganseksualni, to informujemy, że ponad połowa wegan w Wielkiej Brytanii podziela W…

czytaj więcej

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej
Facebook