[wppb-login]

Anglia żegna plastikowe słomki

Weronika Książek
wrzesień30/ 2020

Już jutro wchodzi w Anglii w życie stosowania plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. Zakaz stanowi część planu ograniczania produkcji zbędnych, nadmiernych ilości przedmiotów, przeznaczonych do codziennego użytku. Produkty, które objął zakaz, generują ogromne ilości odpadów – w Anglii co roku zużywa się ok 4,7 mld plastikowych słomek, 300 milionów mieszadełek i 2 mld plastikowych patyczków do uszu.

W maju 2019 roku rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdził datę wycofania tych produktów, zakazując ich sprzedaży w Anglii od kwietnia 2020 roku. Jednak z uwagi na wybuch pandemii wprowadzenie zakazu przesunięto o 6 miesięcy.

Przesunięcie spotkało się z negatywnymi reakcjami.

Przewodniczący EAC Philip Dunne, poseł, powiedział: „To bardzo rozczarowujące, że rząd opóźnił wprowadzenie zakazu plastikowych słomek, mieszadełek i wacików. Te przedmioty są wykonane z plastiku, ich recycling jest praktycznie niemożliwy, więc trafiają na wysypisko lub są składowane, zagrażając środowisku i dzikiej faunie zarówno na lądzie, jak i po dotarciu do morza.

Również producent słomy papierowej Transcend Packaging (który zaopatruje firmy takie jak McDonald’s) zgodził się z tym poglądem.
„Jesteśmy przekonani, że brytyjski zakaz jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych powinien zostać wprowadzony z minimalnym opóźnieniem” – powiedział Lorenzo Angelucci, dyrektor generalny Transcend Packaging. „W Anglii jest prawie pięć miliardów plastikowych słomek używanych rocznie, a brytyjskie firmy, w tym Transcend, są gotowe i mogą dostarczyć zrównoważoną alternatywę, która zarówno nadaje się do recyclingu, jak i naturalnie ulega degradacji, jeśli wypadnie ze strumienia odpadów”.

Walijski rząd ma wprowadzić ograniczenia dotyczące niektórych jednorazowych artykułów plastikowych, w tym słomek i wacików, w pierwszej połowie 2021 r.

Opóźnienie Wielkiej Brytanii nastąpiło, gdy Komisja Europejska (KE) odmówiła dostosowania i złagodzenia zakazów dotyczących artykułów jednorazowego użytku w całym bloku, pod naciskiem grup branżowych.

Dyrektywa KE dotycząca plastiku jednorazowego użytku została przyjęta w czerwcu ubiegłego roku i wprowadziła zakazy dotyczące wybranych artykułów jednorazowego użytku, takich jak sztućce, kubki na napoje, kije balonowe, słomki i patyczki kosmetyczne. Jednak niektóre grupy branżowe wezwały do zniesienia zakazu niektórych plastikowych artykułów jednorazowego użytku ze względu na obawy dotyczące zdrowia i higieny, które pojawiły się podczas wybuchu COVID-19.

AB

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook