[wppb-login]

Anglia żegna plastikowe słomki

Weronika Książek
Wrzesień30/ 2020

Już jutro wchodzi w Anglii w życie stosowania plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. Zakaz stanowi część planu ograniczania produkcji zbędnych, nadmiernych ilości przedmiotów, przeznaczonych do codziennego użytku. Produkty, które objął zakaz, generują ogromne ilości odpadów – w Anglii co roku zużywa się ok 4,7 mld plastikowych słomek, 300 milionów mieszadełek i 2 mld plastikowych patyczków do uszu.

W maju 2019 roku rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdził datę wycofania tych produktów, zakazując ich sprzedaży w Anglii od kwietnia 2020 roku. Jednak z uwagi na wybuch pandemii wprowadzenie zakazu przesunięto o 6 miesięcy.

Przesunięcie spotkało się z negatywnymi reakcjami.

Przewodniczący EAC Philip Dunne, poseł, powiedział: „To bardzo rozczarowujące, że rząd opóźnił wprowadzenie zakazu plastikowych słomek, mieszadełek i wacików. Te przedmioty są wykonane z plastiku, ich recycling jest praktycznie niemożliwy, więc trafiają na wysypisko lub są składowane, zagrażając środowisku i dzikiej faunie zarówno na lądzie, jak i po dotarciu do morza.

Również producent słomy papierowej Transcend Packaging (który zaopatruje firmy takie jak McDonald’s) zgodził się z tym poglądem.
„Jesteśmy przekonani, że brytyjski zakaz jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych powinien zostać wprowadzony z minimalnym opóźnieniem” – powiedział Lorenzo Angelucci, dyrektor generalny Transcend Packaging. „W Anglii jest prawie pięć miliardów plastikowych słomek używanych rocznie, a brytyjskie firmy, w tym Transcend, są gotowe i mogą dostarczyć zrównoważoną alternatywę, która zarówno nadaje się do recyclingu, jak i naturalnie ulega degradacji, jeśli wypadnie ze strumienia odpadów”.

Walijski rząd ma wprowadzić ograniczenia dotyczące niektórych jednorazowych artykułów plastikowych, w tym słomek i wacików, w pierwszej połowie 2021 r.

Opóźnienie Wielkiej Brytanii nastąpiło, gdy Komisja Europejska (KE) odmówiła dostosowania i złagodzenia zakazów dotyczących artykułów jednorazowego użytku w całym bloku, pod naciskiem grup branżowych.

Dyrektywa KE dotycząca plastiku jednorazowego użytku została przyjęta w czerwcu ubiegłego roku i wprowadziła zakazy dotyczące wybranych artykułów jednorazowego użytku, takich jak sztućce, kubki na napoje, kije balonowe, słomki i patyczki kosmetyczne. Jednak niektóre grupy branżowe wezwały do zniesienia zakazu niektórych plastikowych artykułów jednorazowego użytku ze względu na obawy dotyczące zdrowia i higieny, które pojawiły się podczas wybuchu COVID-19.

AB

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook