[wppb-login]

Wyzwalanie oddechem

Weronika Książek
Sierpień31/ 2020

Niewielu wie, że oddech może leczyć, wyciszać, rozwijać. O oddechu organicznym, tworzeniu społeczności, weganizmie, a przy okazji o radzeniu sobie w stanie epidemii rozmawiamy z Michałem Godlewskim, założycielem Instytutu Oddechu.

Jak się zaczęła Twoja przygoda z kontrolowanym oddechem?

Zasadniczo nie zajmuję się kontrolowanym oddechem. Zajmuję się oddechem przede wszystkim bardzo organicznym, który płynie naturalnie. W ramach pracy nad nim możemy go poszerzać. Tak jak w pewnym momencie taniec „kontroluje” dobrego tancerza, tak samo świadomy oddech raczej „oddycha” człowieka, a nie człowiek kontroluje swój oddech. Gdy się poddamy temu aktowi, możemy zacząć oddychać świadomie.

Jak się więc zaczęła Twoja przygoda ze zgłębianiem organicznego oddechu i wykorzystywaniem go dla swojego rozwoju?

Byłem na trzecim roku studiów prawniczych, gdy poszedłem na pierwszy warsztat z tego zakresu. W trakcie usłyszałem informacje dotyczące funkcjonowania człowieka, których ani się nie uczyłem na studiach, ani nie znałem z domu. Również przeżycie siebie miałem na tyle inne, że powiedziałem „to tutaj, chcę tego więcej”. W zmianie pomógł mi też wyjątkowy kontakt z prowadzącą, pomyślałem, że jest to ważniejsze niż program studiów i sztuka, którą się zajmowałem (byłem wtedy tancerzem). Poczułem potrzebę zgłębienia tematu. Myślę, że jako ludzie mamy powołanie do czegoś, każdy rodzi się po coś. Jeśli mamy szczęście to spotkamy się z tym, znajdziemy to. Po zakończeniu warsztatu od razu rozpocząłem trening praktyków oddechu. Akurat rozpoczynały się w Polsce dwa trzyletnie treningi oddechowe (jeden ze szkoły australijskiej, drugi ze szkoły szwajcarskiej). Od razu wiedziałem, że będę chciał właśnie tym się zajmować. Poszedłem do prowadzącej warsztat Ewy Foley, a ona zadała mi pytanie, czy mam dziewczynę. Na moją odpowiedź przeczącą zareagowała, mówiąc: „Nigdy nie idź w tej sprawie na kompromis, bo ktoś jest Ci przeznaczony”. To zdanie zmieniło moje życie. Ewa zobaczyła we mnie coś, co od zawsze w sobie noszę, rdzeniowy temat mojego życia. Postanowiłem stać się kimś, kto zawsze dostrzega głębię drugiego człowieka. Taki właśnie jest praktyk oddechu. Dzięki temu postrzeganiu, może sam siebie na nowo przeżyć i zdefiniować.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy

Już ponad 40 proc. Niemców ogranicza spożycie mięsa, a wegańskie burgery są tak popularne, że bez tr…

czytaj więcej

Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna

Kochasz swojego zwierzaka? Dbaj o niego! Z inicjatywy The Point startuje kolejna odsłona Kampanii ed…

czytaj więcej

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej
Facebook